Szkoła Podstawowa

im. Leona Kąkola w Grzybnie

 

Od dnia 24.11.2021r. do 29.11.2021r.

wprowadzamy nauczanie zdalne dla wszystkich uczniów klas I - VIII.

 


 

 

  Zobacz nasz Facebook:

>>> Facebook Szkoły Podstawowej w Grzybnie

 


 >>>Rada Rodziców

 

Wpłaty na Radę Rodziców prosimy dokonywać bezpośrednio na konto:

 Bank Spółdzielczy w Sztumie

59 8309 0000 0076 0194 3000 0010  

Z dopiskiem: składka, imię i nazwisko ucznia oraz klasa.
Dziękujemy wszystkim za wpłaty.


 

ANONIMOWA SKRZYNKA NA SYGNAŁY >>> skrzynka zaufania

Wycieczka do Szymbarku

 

       15 listopada uczniowie uczęszczający na  zajęcia języka kaszubskiego wybrali  się na wycieczkę do Szymbarku.  Głównym celem było zachęcanie uczniów do odwiedzania miejsc i obiektów gdzie nasze serca i nasze dziedzictwo,  kształtowanie miłości do Ojczyzny i dumy z narodowych wartości. 

      Na uczestników wycieczki czekało mnóstwo atrakcji: samodzielnie piekli chleb, zobaczyli Najdłuższą Deskę Świata, zwiedzili "Dom do Góry Nogami", Dom Sybiraka, Bunkier TOW "Gryf Pomorski"... >>>czytaj całość
      Wycieczka przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze oraz cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony młodych turystów.  Wspomnienia, emocje i refleksje pozostaną na długo w pamięci uczniów.

 

Święto Niepodległości

 

 

Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Leona Kąkola w Grzybnie

 

Wizyta pierwszoklasistów w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej

       Dnia 9.listopada 2021 roku uczniowie klasy pierwszej byli z wizytą w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach, gdzie znajduje się sala edukacyjna „OGNIK”.

Zajęcia dla dzieci przeprowadzili funkcjonariusze PSP, którzy poprzez wykład, zabawę i projekcje filmów tłumaczyli dzieciom, jak niebezpiecznym zjawiskiem jest pożar oraz wskazali prawidłowe zachowania. Ponadto dodatkowym celem zajęć w sali edukacyjnej było:
- kształtowanie prawidłowych zachowań i nawyków w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.
- wdrażanie do prawidłowych nawyków w zakresie używania domowych urządzeń elektrycznych.
- utrwalenie znajomości numerów alarmowych oraz znaków ostrzegawczych i informacyjnych.
- prezentacja podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.
- promowanie bezpiecznej zabawy i wypoczynku.
- przedstawienie specyfiki pracy strażaka, pojazdów pożarniczych oraz strojów i sprzętu przeciwpożarowego.
     Dzieci nie tylko przyswoiły wiedzę na w/w temat ale doskonale się bawiły np .zjeżdżając na specjalnie przygotowanej rurze edukacyjnej.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

 

     Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a.

Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. 
Dnia 5 XI 2021r. sale najmłodszych uczniów naszej szkoły zamieniły się w bajkową krainę. Na szkolnych korytarzach można było spotkać, m.in. księżniczki, Smerfy, Czerwone Kapturki, Królową Śniegu, Jasia i Małgosię, rycerzy, krasnoludków.
Były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!”

Warsztaty dla uczniów uczęszczających na zajęcia z języka kaszubskiego

lightbox

<<galeria zdjęć>>

       W październiku zostały przeprowadzone w naszej szkole warsztaty dla uczniów uczęszczających na zajęcia z języka kaszubskiego. Dzieci poznały pracę na kołowrotku, sposoby pozyskiwania naturalnej oraz sztucznej wełny. Dowiedziały się również , jak wykorzystujemy w przemyśle plastikowe nakrętki. Każdy uczeń mógł poznać właściwości różnych rodzajów wełny, dotykając rękawiczki czy peruki. Następnym punktem warsztatów było malowanie wzorów haftu kaszubskiego na drewnianych łopatkach i deseczkach. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem oraz entuzjazmem, dzięki czemu powstały piękne przedmioty, które mogą zdobić kuchnię. 

Konkurs różańcowy roztrzygnięty

<<galeria zdjęć>>

     Miesiąc październik poświęcony jest Matce Bożej.  Modlitwa różańcowa jest niesamowitą pomocą i narzędziem w wypraszaniu łask za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny.  

Konkursu organizowany jest w celu promowania i poznania modlitwy różańcowej i jej tajemnic.  

        Dzieci z klas najmłodszych 0-III miały do zrobienia różaniec.  

I miejsce: Wiktor Formella  

II miejsce: Ksawery Mielewczyk 

III miejsce:Nikodem Mering i Kacper Matynia  

Dzieci klas IV-VI miały do wykonania pracę plastyczną przedstawiającą jedną z tajemnic różańca świętego. 

I miejsce: Jakub Karczewski  

II miejsce:Marta Byczkowska 

III miejsce:Karol Wiśniewski  

         Uczniów klas najstarszych zaproszeni zostali do napisania rozważania do jednej z tajemnic różańcowych. 

Wyróżnienie: Roksana Mielewczyk. 

    Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni dzięki nagrodom ufundowanym przez Radę Rodziców Dziękuję.

Gratuluję i zapraszam do kolejnej edycji.

Bożena Kostewicz 

Ślubowanie pierwszoklasistów

lightbox 

<<galeria zdjęć>>

    Dnia 20.10.2021 r. od samego rana panowała świąteczna atmosfera w naszej szkole. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w marynarskie stroje przygotowane specjalnie na tą uroczystość na tle pięknej dekoracji w tej samej tonacji ruszyli w swój pierwszy szkolny rejs. Przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, tańca,  wytrwale ćwiczyli podczas prób. Wreszcie nadszedł czas ślubowania. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie przedstawiając wiadomości z różnych dziedzin. Pokazali, że już w tym wieku są dzielnymi patriotami, wiedzą jak zachowywać się w szkole, znają zasady ruchu drogowego, znają patrona swojej szkoły, umieją tańczyć i śpiewać. Po burzy oklasków, w odświętnych strojach, w biretach na głowach dzieci pokazały swoje talenty, Przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.

         Po zakończonej części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym został odśpiewany hymn narodowy, a następnie pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie rodzice ślubowali kochać, słuchać co mówią i troszczyć się o swoje dzieci.
Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły" - mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem ramion uczniów. Ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci.

"Przerwa na czytanie"

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

     "Przerwa na czytanie" - to akcja ogólnopolska, do której przystąpiliśmy jako szkoła po raz pierwszy, chociaż od wielu lat propagujemy czytanie, organizując je razem z przedsięwzięciem "Cała Polska czyta dzieciom".

Celem "Przerwy na czytanie" jest szerzenie kultury czytania wśród dzieci i młodzieży, zachęta do kontaktu ze słowem pisanym, które ma ogromny wpływ na rozwój intelektualny każdego człowieka w każdym wieku.
W naszej szkole czytanie odbyło się dnia 22.10.2021r. we wszystkich klasach i oddziałach. Na czytelniczej scenie stanęli rodzice: pani Magdalena Grenda (przebrana w strój Kubusia Puchatka), Emilia Malc, Renata Marszałkowska, które wspólnie odczytały "Kubusia Puchatka". Starsi uczniowie klas IV-VIII czytali wybraną przez siebie lekturę. Bibliotekarze zorganizowali też kąciki czytelnicze z ciekawymi nowościami. Pojawili się wielbiciele Harrego Pottera oraz Hobbita. Było czytanie o zwierzętach.
"To bardzo udana akcja, widać zainteresowanie uczniów", "Akcja jest ciekawa, bo zachęca do czytania", "Możemy sobie polecać ulubione książki"- to tylko niektóre wypowiedzi uczniów na temat przedsięwzięcia.
     Akcja przynosi wiele korzyści czytelniczych, a oprócz tego integruje społeczność szkolną.

Dzień Edukacji Narodowej

lightbox

 

Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom oświaty życzymy 

dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, wielu sukcesów zawodowych oraz zadowolenia z uczniów! 

Wycieczka do Oceanarium

 

Wycieczka do Muzeum Kaszubskiego

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

   Dnia 12 października 2021 r. uczniowie klasy II uczestniczyli w pieszej wycieczce do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Wzięli udział w warsztatach malarskich, dzięki którym mogli rozwinąć swoje zdolności artystyczne. Dzieci ozdabiały torby tekstylne, umieszczając na nich wzory kaszubskie oraz herb Kartuz. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali przedmioty dawnego rzemiosła kowalskiego w  kuźni Bazylego. Ogromną radość sprawiła im również wystawa pt. "Kaszubska współczesność z korzeni wyrasta". 

Otrzęsiny czwartoklasistów

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

    Dnia 7 października uczniowie klasy 4 zostali oficjalnie przyjęci do grona starszych uczniów naszej szkoły. Dzieci stawiły czoła wyzwaniom, zabawom ruchowo-sprawnościowym, zdały egzamin na współpracę, a nawet zbudowały mumię... ze swojej wychowawczyni! To był niezwykle miły dzień.  

Wycieczka pierwszoklasistów do Oceanarium

lightbox

<<galeria zdjęć>>

    Dnia 4.10.2021r. uczniowie  klasy I uczestniczyli w wyprawie do Oceanarium w Gdyni. Celem wyjazdu było: 

 - zapoznanie dzieci z różnymi ekosystemami morskimi, rybami głębinowymi, słodkowodnymi z morza Bałtyckiego oraz zwierzętami rafy koralowej;
- wdrażanie dzieci w świat ekologii i poznanie metod ochrony środowiska;

- kształcenie umiejętności kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. 

Dzięki wizycie w Oceanarium uczniowie poznali tajemniczy i przepiękny świat głębin morskich. Ogromne wrażenie wywarł na nich bajeczny świat rafy koralowej oraz ciekawe gatunki stworzeń morskich, które miały okazję zobaczyć z bliska uczestnicząc w zajęciach laboratoryjnych czy zwiedzając Oceanarium. Wiele radości sprawił też spacer po Skwerze Kościuszki, oglądanie daru Pomorza i Statku Pirackiego i Portu Jachtowego. 

Wizyta pierwszoklasistów w Bibliotece Dziecięcej

lightbox 

<<galeria zdjęć>>

    W piątek 1 października 2021 r. dzieci z klasy 1  po raz pierwszy wybrały się do pobliskiej Biblioteki Dziecięcej w Kartuzach. W trakcie wizyty oglądały mnóstwo książek ulokowanych w poszczególnych działach, ale największym zainteresowaniem cieszył się dział „Literatura dla dzieci”. Dużą radość sprawiło im oglądanie różnego rodzaju pozycji z trójwymiarowymi ilustracjami, atlasów o roślinach, zwierzętach i dinozaurach. Dowiedziały się, w jaki sposób wypożycza się książki i jak należy o nie dbać. Niektórzy próbowali nawet czytać ich fragmenty. Dla wielu była to pierwsza, ale nie ostatnia wizyta w Bibliotece.

 „Zdrowie to jest cenny dar, a więc o nie zawsze dbam”

lightbox

<<galeria zdjęć>>

    Uczniowie klas I gościli na swoich zajęciach pielęgniarkę szkolną p. Barbarę Klajna. Spotkanie miało na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz przekonanie uczniów, że stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych. Pani pielęgniarka przeprowadziła pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie swoje i innych. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób należy się odżywiać, aby być zdrowym, w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jakie znaczenie dla naszych organizmów ma ruch i uprawianie sportu. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i zadawały pytania. Zdobyły wiele ciekawych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym.

   Serdecznie dziękujemy pani Barbarze Klajna za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Sukces Ani w biegu sprinterskim

lightbox

    Dnia 28 września na kartuskim stadionie odbył się festyn lekkoatletyczny pod nazwą „Z podwórka na bieżnię”. Dzieci z klas IV-VI szkół z terenu całego powiatu kartuskiego mierzyły się na dystansach 30 i 200 m, a także pobiegły w sztafecie.

   Miło nam poinformować, że Anna Jakrzewska z kl.VI zdobyła II miejsce w indywidualnym biegu dziewcząt na 30m.

   Gratulujemy!
Sukces uczniów naszej szkoły w Gminnych biegach sztafetowych

lightbox

<<galeria zdjęć>>

    Uczniowie naszej szkoły spisali się na medal, zdobywając dwa brązowe krążki na Gminnych biegach sztafetowych. Jak przystało na słowa słynnej piosenki  "dziewczyny lubią brąz'' to właśnie dziewczęta klas VII-VIII zdobyły ten kolor krążka. Natomiast chłopcy klas VII-VIII po bardzo wyrównanym starcie dwóch pierwszych zmian ukończyli bieg na trzeciej pozycji, zdobywając tym samym brązowy medal. Kategorię wiekową klas IV-VI reprezentowało większość uczniów klasy IV, niestety musieli przyznać wyższość innym szkołom w tej kategorii wiekowej.

   Gratulujemy sukcesów!
Dzień Patrona

 

     Dnia 24 września świętowaliśmy czwartą rocznicę nadania naszej szkole imienia Leona Kąkola.

Uczniowie przygotowali na tę okazję gazetki ścienne oraz przypomnieli sobie najważniejsze fakty z życia patrona szkoły.
Dzieci z młodszych klas wykonały zakładki do książek z motywem patriotycznym,

a uczniowie klas 4-8 wzięli udział w międzyklasowym konkursie wiedzy o życiu i działalności Leona Kąkola.
Na koniec we wszystkich klasach odbyło się uroczyste śniadanie z Leonem Kąkolem.

 

 

 

Wycieczka do gabinetu weterynaryjnego

lightbox

<<galeria zdjęć>>

     W dniu 18.09.2021 r. dzieci z klasy 1 wybrały się na wycieczkę  do gabinetu weterynaryjnego na ulicy A.Majkowskiego w Kartuzach. Celem wycieczki było poznanie pracy weterynarza oraz uświadomienie dzieciom, że zwierzęta też chorują i wymagają opieki, pomocy i leczenia. Dzieci zapoznały się z wyglądem gabinetu weterynarza, wszystkimi pomieszczeniami oraz dowiedziały się, na czym polega jego praca. Pan doktor już w poczekalni zauważył najodważniejszych uczniów, którzy zainteresowali się wagą i chętnie się ważyli. Następnie opowiedział o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych, pokazał jak bada i leczy się zwierzęta, a także jak należy się zachować podczas spotkania z niebezpiecznym zwierzęciem.
Dzieci poznały urządzenia i przybory medyczne, które wykorzystuje się podczas wizyt chorych zwierząt nie tylko kotów i psów, ale także innych hodowanych w domu. Poznały urządzenie do badania takie jak stetoskop, USG, mikroskop, stół do zabiegów operacyjnych. Oglądały na monitorze komputera swoje dłonie powiększone przez specjalne urządzenie. Oglądały szafy, w których znajdują się leki. Teraz wiedzą, że dawka szczepionki czy innego leku podawanego choremu zwierzęciu zależy od jego wagi. Dzieci dowiedziały się również, że zwierzęta mogą zachorować z wielu powodów, a dokuczać im mogą np. pchły.Brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i problemach ze zdrowiem. Pan weterynarz podkreślił konieczność mycia rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami.
    Dzięki wizycie pierwszoklasiści wiedzą lepiej, czym zajmuje się weterynarz, jak cenna jest jego praca i komu służy.

Dzień Kropki

    Uczniowie klasy 1 aktywnie włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi, talentu, wiary i zabawy. Motywem przewodnim jest kropka. Obchody tego dnia zaczęły się od przeczytania i obejrzenia historii małej Vashti, która nie wierzy w swoje możliwości. Została ozdobiona sala lekcyjna, uczniowie założyli ubrania w kropki, pomalowali twarze, pojawiły się kropkowane dzieła sztuki.
Z każdego miejsca widoczne były wesołe, kolorowe kropki. Wszyscy wykazali się kreatywnością i pomysłowością. Historia o Vashti uświadomiła nam, że każdy z nas ma jakieś ukryte talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie.

 

 

Straż Miejska z wizytą w naszej szkole

lightbox

     Dnia 11 września 2021r. uczniowie klasy pierwszej spotkali się z przedstawicielem Straży Miejskiej. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat bezpiecznych zachowań i postaw podczas  spotkania z obcym psem. Gość krok po kroku zaprezentował dzieciom pozycję „żółwia”, która minimalizuje ewentualne uszkodzenia ciała podczas potencjalnego ataku psa. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem, pod czujnym okiem strażnika, przećwiczyli i utrwalili sobie tę pozycję. Pan przypomniał dzieciom również zasady dotyczące kontaktów z osobami nieznajomymi oraz bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Utrwalono numery alarmowe. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od funkcjonariusza zawieszki odblaskowe.

AMS ponownie w naszej Szkole! Startuje nabór na nowy sezon!

lightbox  

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

lightbox <<galeria zdjęć>>

      Z wielką radością po długiej przerwie uczniowie naszej szkoły zaczęli nowy rok szkolny 2021/2022. Po uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym uczniowie klas I-VIII wraz z nauczycielami spotkali się na boisku Orlik. Pani Dyrektor wszystkich serdecznie powitała i przedstawiła nauczycieli oraz wychowawców poszczególnych klas. Nowym nauczycielem j. angielskiego jest pani Paulina Krieger-Korosacka oraz nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa pan Marcin Marszałkowski. Szczególnie ciepło zostali powitani uczniowie klasy I, którzy nieśmiało i z lekkim stresem wkraczają w przygodę ze szkołą. Kilka słów pani Dyrektor skierowała do ósmoklasistów, dla których ten rok będzie wyjątkowo ważny, gdyż zmierzą się z egzaminem ósmoklasisty i będą musieli podjąć życiową decyzję o wyborze szkoły ponadpodstawowej. 

Uczniowie klasy VIII Roksana Mielewczyk i Paweł Malc przypomnieli o ważnej dacie historycznej tj. 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie klasy udały się na spotkanie ze swoimi wychowawcami.
      Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzymy samych sukcesów i radości w nowym roku szkolnym. 
Dzień Mamy i Dzień Taty
   lightbox
 Wszystkim Mamom i Tatom składamy
najserdeczniejsze życzenia:
długich lat w zdrowiu,
szczęścia i wszelkiej pomyślności,
spełnienia najskrytszych pragnień,
samych cudownych chwil w życiu
i nieustającej pociechy z nas.

„ukŁADamy w głowach, czyli jak nie dać się depresji”

 

       Dnia 21 czerwca w naszej szkole odbyły się wykłady dla uczniów klas VII i VIII. Prowadzącymi były uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Kartuzach Ola Lis oraz Zuzanna Breza. Dziewczyny brały udział w projekcie  „ukŁADamy w głowach”, którego głównym celem jest edukacja o problemach psychicznych młodych ludzi szczególnie w okresie pandemii i nie tylko. Mówiły o tym czym naprawdę jest depresja, jakie są objawy i do kogo, w razie potrzeby, zwrócić się o pomoc. Akcja edukacyjna prowadzona przez uczennice nadzorowana jest przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Kartuzach.   

     Bardzo dziękujemy za wartościowy wykład dzięki któremu nasi uczniowie będą umieli zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

Wycieczka do Łeby

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

      Dnia 17 czerwca uczniowie klasy 3 oraz grupa uczniów uczących się języka kaszubskiego udali się na wycieczkę do Łeby. Pierwszym punktem wyprawy były ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Na same wydmy grupa dojechała meleksami, podziwiając po drodze stare drzewa i rośliny znajdujące się pod ścisłą ochroną. Następnie, niemal na czworaka weszli na słynne ruchome wydmy. Widok był niesamowity. Tutaj przyroda rządzi się własnymi prawami. Spacer po potężnych górach piasku i moczenie nóg w morzu dało wszystkim wiele radości.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Parku Dinozaurów i zabawa w Łeba Parku. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się: kino 7D, dom strachu, Bajlandia, labirynt luster, kopalnia złota, a przede wszystkim figury dinozaurów w wielkości 1:1. Największe emocje pojawiły się podczas zjeżdżania na pontonach ze zjeżdżalni wodnych, przejażdżki pojazdami Flinstonów oraz pływania rowerkami wodnymi.

     Wycieczka była bardzo udana i z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

Laureaci konkursu multimedialnego "The World of English"

lightbox

     Jakuba Leyk i Roksany Mielewczyk zajęli II  miejsce w VIII Multimedialnym Konkursie Językowym "The World of English".

Celem konkursu „The World of English” jest propagowanie i promowanie nauki języka angielskiego poprzez czytanie lektur, poznawanie kultury krajów anglojęzycznych oraz wykorzystanie technologii multimedialnej w nauce.

>>>dowiedz się więcej

 

   Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Stop przemocy - CYBERPRZEMOC

<<galeria zdjęć>>

      Dnia 14 kwietnia 2021 roku uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły uczestniczyli  w warsztatach organizowanych w ramach programu profilaktycznego „Stop przemocy-cyberprzemoc”, realizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie  w Kartuzach. Warsztaty prowadził specjalista z Centrum Interwencji Kryzysowej, psycholog Pan Bartosz Łapa, za pośrednictwem oprogramowania Zoom. Wideokonferencja trwała 50 minut i zawierała obszerne informacje na temat zagrożeń płynących z nieprawidłowego korzystania z internetu, uzależnień behawioralnych, hejtu, depresyjności, agresji, zaburzeń emocjonalnych, cyberprzemocy. Nasi uczniowie pod okiem wychowawców obejrzeli prezentację, jaką przygotował Pan Bartosz i wysłuchali uważnie wnikliwych  komentarzy.

     Jesteśmy przekonani, że wiedza jaką zdobyli nasi uczniowie, uchroni  ich przed niebezpiecznymi skutkami stosowania cyberprzemocy. Dzięki wiedzy jaką posiadają, będą umieli bronić się i szukać pomocy wśród dorosłych. Będą potrafili nazwać krzywdę, jeśli taka ich spotka.

Matematyka na wesoło

lightbox

      Marzec zawiera ważne dla matematyków daty: 9 marca przypada Dzień Polskiej Statystyki, 12 marca to Światowy Dzień Matematyki, a 14 marca Dzień Liczby π. Aby uczcić te wydarzenia, stworzono zdalną grupę "Matematyka na wesoło", która poprzez wspólną zabawę na Teams miała obchodzić marcowe święta matematyki. Celem przedsięwzięcia było pokazanie uczniom klas 4-8, że matematyka może być zabawna i przyjemna. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. W drugim tygodniu marca na forum rozwiązanych zostało około 280 różnego rodzaju łamigłówek i zagadek matematycznych, pojawiło się prawie 960 odpowiedzi i 430 reakcji (lajków). Aktywnych było 36 członków zespołu. Uczniowie chętnie podejmowali wyzwania matematyczne. Nie tylko rozwiązywali zadania przygotowane przez nauczyciela, ale również sami zamieszczali na grupie nietuzinkowe zagadki dla kolegów i koleżanek, dyskutowali na temat sposobu rozwiązania danego problemu i poprawności otrzymanych odpowiedzi.

      "Matematyka na wesoło" okazała się dobrym pomysłem na rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych uczniów oraz kształtowanie umiejętności logicznego myślenia poprzez wspólną zabawę.

„Dzień Kota” w naszej szkole

lightbox

 <<<galeria zdjęć>>

    Światowy Dzień Kota obchodzony jest corocznie 17 lutego. Święto to ma na celu propagowanie szacunku dla kotów, zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych kotów. Właśnie tego dnia najmłodsi  uczniowie naszej szkoły obchodzili to nietypowe święto Z tej okazji można było obejrzeć gazetkę poświęconą kotkom, poznać ich rasy , dowiedzieć się wielu ciekawostek o trybie ich życia. Najmłodsi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w krótkim programie artystycznym przygotowanym przez uczniów klasy III, którzy również  zaprezentowali swoim  młodszym kolegom pomysłowe kocie  stroje. Kociej tematyce poświęcone były też  zajęcia lekcyjne, na których czytaliśmy fragmenty bajek, opowiadań i wierszy o kotach. Zaprezentowane były także książki popularnonaukowe opisujące rasy kotów oraz pomagające w opiece nad kotami domowymi. Nie zabrakło również ciekawostek i zagadek.Dzień kota to również świetna okazja do propagowania czytelnictwa. Dzieci wysłuchały  fragmenty książek o przygodach kota Cukierka Waldemara Cichonia. Powstało także wiele prac plastycznych.

Tłusty czwartek

 

 <<<galeria zdjęć>>

  Pieczenie gofrów z okazji Tłustego Czwartku pozwoliło dzieciom ze świetlicy grupy przedszkolnej, jeszcze bardziej uczcić ten dzień. Dla dzieci pieczenie jest świetną lekcją cierpliwości, postępowania według instrukcji i matematyki, a przy okazji jest to dobra zabawa. Każde dziecko miało swoje zadanie, z którym świetnie sobie poradziło. Dzieci czuły, że te gofry to ich wspólne dzieło. Z apetytem i wielką satysfakcją zajadały swoje wypieki.

Bal karnawałowy

lightbox

<<galeria przedszkola>>

 

lightbox

<<galeria kl.I-III>>

      Karnawał to nie tylko czas radości i zabawy dla dorosłych, ale również dla dzieci. Tak było również w naszej szkole, w której pomimo trudności wynikających z ograniczeń nałożonych przez pandemię koronawirusa udało się zorganizować  bal karnawałowy. Odbył się zgodnie ze wszystkimi obostrzeniami 29 stycznia 2021rUczniowie klas 0-3 przygotowali piękne stroje karnawałowe i  tańczyli w rytmie ulubionych piosenek. Było bardzo wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy. Wspólna zabawa, konkursy przyniosły dużo radości i dostarczyły wielu emocji. Również starsi uczniowie świetnie bawili się na balu. To właśnie podczas balu karnawałowego dzieci spełniły wszystkie marzenia i na krótką chwilę wcieliły się w ulubioną postać ze świata artystycznego, fantastycznego. 

 Tegoroczny bal karnawałowy odbył się w cudownych nastrojach wszystkich uczestników. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Salę wypełniły balony i serpentyny, było mnóstwo wspaniałej zabawy. Pozytywnej energii nie zabrakło u nikogo. Było głośno, kolorowo i radośnie, jak na karnawał przystało. 

Zmarł Tadeusz Kąkol

lightbox

Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiamy

o śmierci Pana Tadeusza Kąkola - syna Patrona naszej szkoły.

>>>nasze kondolencje

Konkurs plastyczny ”Zdrowe, smaczne, kolorowe – kupuję produkty krajowe”
lightbox

   Celem konkursu plastycznego pt. ”Zdrowe, smaczne, kolorowe – kupuję produkty krajowe” jest budowanie świadomości zakupowej wśród dzieci, a także kształtowanie patriotyzmu konsumenckiego od najmłodszych lat.

Organizatorem konkursu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa >>>więcej

 

W etapie szkolnym konkursu I miejsce zajął Wiktor Widrowski.

Gratulujemy!

Ogólnopolski Konkurs plastyczny "Okładka do mojej ulubionej książki"

lightbox

lightbox

   Uczniowie z klas I - III z naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt:,,Okładka do mojej ulubionej książki”. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do czytania książek, popularyzacja literatury, rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej wśród młodzieży.

W etapie szkolnym zwyciężyli:

Joanna  Migowska  z kl.I
Kinga Mielewczyk z kl. III
Wyróżnienie otrzymała– Julia Jankowska z kl .II
Gratulujemy wspaniałych prac!
Szkolny Konkurs Fotograficzny na Najciekawsze Zdjęcie ,,Jesień w obiektywie’’

 lightbox

 <<galeria zdjęć>>

   Rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny ,,Jesień w Obiektywie”.

Oto wyniki prac komisji konkursowej:

I miejsce – Kinga Mielewczyk kl.1 , Jagoda Mering kl.8

II miejsce –Jakub Karczewski kl.3 , Jakub Jakubowski kl.3
III miejsce – Wiktor Widrowski kl. 3, Oskar Marszałkowski kl.3
Wyróżnienie otrzymał: Oskar Paczoska kl.3.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace, rodzicom za pomoc i motywację dzieci oraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji za rok!
Boże Narodzenie mino wszystko...

Boże Narodzenie mimo wszystko...

 

CZĘŚĆ I    CZĘŚĆ II    CZĘŚĆ III

Odwiedziny pensjonariuszy DPS w Kobysewie

lightbox 

 

lightbox

      Dnia 22.12.2021r. odwiedziliśmy po raz kolejny pensjonariuszy DPS w Kobysewie. Niestety bez naszych uczniów, bez części artystycznej ale z otwartymi, gorącymi sercami naszych uczniów, które okazali przygotowując kosze słodkości. Zostaliśmy  pięknie powitani przed świątecznie udekorowaną choinką umieszczoną przed budynkiem DPS. Przekazaliśmy podopiecznym podarunki, których część trafiła do filii w Sulęczynie. DPS Kobysewo opiekuje się łącznie 80 osobami, w tym jest 36 kobiet i 44 mężczyzn. W samym Sulęczynie jest 15 osób. 

     ,,Boże Narodzenie dla naszych mieszkańców to zawsze czas pełen wspomnień o świętach spędzanych w domu, w rodzinie, w dzieciństwie. Staramy się ze wszystkich sił, zwłaszcza w czasie pandemii, by te święta były jak najbardziej miłe i sympatyczne. A udaje się to właśnie dzięki waszej akcji, dzięki szkołom,  również dzięki dzieciom, rodzicom ze SP z Grzybna. Paczki, prezenty pozwalają, by ten czas był bardziej radosny i wesoły. Robimy wszystko, by tak było. Przez pandemię nie ma możliwości odwiedzin ani wizyty u rodzin, więc jest trudno, dlatego staramy się by było radośnie i dziękujemy wam, że się do tego przyczyniliście - mówił pan Andrzej Byczkowski, dyrektor DPS w Kobysewie. 

 

Udział szkoły w III edycji akcji „Razem na Święta”

lightbox

     Ponad 12 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”.  Uczniowie i nauczyciele wspólnie organizowali zbiórki darów dla potrzebujących, śpiewali kolędy, przygotowywali kartki z życzeniami oraz świąteczne upominki dla osób starszych i samotnych z najbliższej okolicy. Swoimi działaniami udowodnili, że pomagać można niezależnie od okoliczności >>>czytaj całość

    Dziękujemy za tak liczny udział w akcji i dobro okazane drugiej osobie!

 Ministerstwo Edukacji Narodowej

Departament Informacji i Promocji

 

Mikołajkowy zawrót głowy

     

   "Mój kochany Mikołaju cały rok czekałem.
    Byłem bardzo, bardzo grzeczny, bardzo się starałem..."

 

   Zdalne i nie tylko przygotowania do wizyty Świętego Mikołaja

   >>>>mikołajkowy zawrót głowy

 

11 listopada - Święto Niepodległości

     Uczniowie Szkoły Podstawowej w Grzybnie jak co roku uczcili rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku warunki pracy były bardzo nietypowe. Mimo to pokazaliśmy, że pamiętamy o tych, którym zawdzięczamy wolność.

  >>>filmik1       >>>filmik2 

Ślubowanie uczniów klasy I

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

   Dnia 16 października 2020 r. odbyła się w naszej szkole Uroczystość Ślubowania Uczniów Klasy Pierwszej. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji. W tym roku szkolnym pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji szkoły oraz Rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia.

            Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała p. dyrektor Jolanta Kryszewska. Tego dnia dzieci oficjalnie zostały przyjęte w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Leona Kąkola w Grzybnie i stały się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Otrzymały mLegitymacje, dyplomy oraz upominki od rodziców.

Konkurs różańcowy rozstrzygnięty

  <<galeria zdjęć>>

      Corocznie organizowany jest dla uczniów naszej szkoły konkurs różańcowy. Październik jest miesiącem kiedy odmawiamy tą modlitwę i przez wstawiennictwo Maryi zanosimy nasze dziękczynienie i prośby Bogu.
    Konkurs ma na celu propagowanie modlitw różańcowej, zachwycenie się nią oraz poznanie, przypomnienie sobie co rozważamy w czasie odmawiania różańca.
    
    Uczniowie mogli wykazać się w trzech kategoriach wiekowych:
klasy: 0 - 3 wykonanie własnoręcznie różańca

            I miejsce: Julia Jankowska kl. 2
            II miejsce: Natalia Niklas kl. 1
            III miejsce: Rozalia Węsiora kl. 1

Wyróżnienia:    Lena Karczewska kl „0”
            Sylwia Kostuch kl. 2
            Martyna Kwidzińska kl. „0”
            Sylwia Szreder kl. 2
            Wiktor Formela kl. 2
            Jakub Karczewski kl.3    

klasy: 4 – 6 wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej jedną z tajemnic różańca

            I miejsce:    Czarek Niklas kl. 6
            II miejsce:   Anna Jakrzewska kl.5
            III miejsce:  Jakub Matynia kl. 5

klasy 7 – 8 napisania rozważania do jednej z tajemnic różańcowych

Wyróżnienie:     Roksana Mielewczyk kl. 7 B

    Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dzięki Pani Dyrektor Jolancie Kryszewskiej i Księdzu Proboszczowi Wojciechowi Klawikowskiemu.

    Bardzo dziękuję za odział w konkursie wszystkim dzieciom oraz rodzicom za pomoc w mobilizacji dzieci.

Pokaz mody jesiennej

lightbox

   Dnia 25 września z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza odbył się w naszej szkole pokaz mody jesiennej wśród uczniów klas młodszych. Dzieci i ich rodzice wykazali się niesamowitą kreatywnością i pomysłowością w przygotowaniu strojów. Zachęcamy do obejrzenia >>>galerii zdjęć.

>>>>Prezentacja mody jesiennej

Dzień Patrona

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

       Dnia 18 września świętowaliśmy Dzień Patrona – to dla nas radosna okoliczność. Jest to rocznica nadania naszej szkole imienia Leona Kąkola. Dekoracje szkolne i stroje galowe były uroczystym akcentem tej uroczystości. Z okazji tak ważnego dla nas dnia uczniowie wykonywali prace plastyczne (m.in. portrety, wyklejanki, kolorowanki), odbyły się klasowe mini konkursy wiedzy o życiu i działalności Leona Kąkola, w klasach przypominaliśmy najważniejsze fakty z Jego życia.

Warsztaty z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej

lightbox

     Dnia 3 marca 2020 roku w Szkole Podstawowej w Grzybnie odbyły się warsztaty z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Kartuzach panią Weroniką Jankowską Pipiórka. Warsztaty miały na celu zaopatrzyć uczniów w wiedzę dotyczącą profilaktyki zdrowotnej z uwzględnieniem nowej Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia oraz skutków zażywania środków psychoaktywnych, alkoholu, papierosów i e-papierosów.

   Podczas warsztatów uczniom badano zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą smokolajzera, dokonywano profesjonalnej analizy tkanki tłuszczowej, jednocześnie udzielając informacji, jak lepiej zadbać o swoje ciało. Jednak największe wrażenie na uczniach zrobiły alkogogle i narkogole, które służą do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu i narkotyków. Wprowadzono uczniów w temat, podając przykłady negatywnego wpływu używek na organizm młodego człowieka oraz wpływu na zachowanie i postrzeganie otoczenia, jakie wywołują.

   Uczniowie chętnie brali udział w warsztatach i zapewne ich wiedza powiększyła się o nowe doświadczenia, które uchronią ich przed problemami w przyszłości.

„Dzieci uczą rodziców”

lightbox

Uczniowie klas I-III naszej szkoły uczestniczą w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”. W ramach inicjatywy odbywają się comiesięczne lekcje podejmujące tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii. Celem akcji jest zwiększenie świadomości dzieci o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas lekcji.
Warsztaty z samoakceptacji

 lightbox

 <<galeria zdjęć>>

   Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo. Każdy z nas jest wyjątkowy, dobry, piękny i obdarzony talentami. Niestety zły chce zaburzyć ten obraz w człowieku i wmawia mu, że jest niewartościowy i wybrakowany. Niedostrzegane jest wtedy piękno każdego człowieka. Zagubiona osoba poszukuje  akceptacji i własnej wartości w oczach innych z pominięciem Boga...

  Dnia 10 lutego, uczennice z Technikum nr 2  w Kartuzach, przeprowadziły dla klas 7-8 naszej szkole warsztaty z samoakceptacji pod tytułem "Let's be cONfident". Warsztaty odbyły się w ramach "Zwolnionych z Teorii" - platformy, gdzie uczestnicy programu zakładają i realizują własny projekt społeczny na rzecz rozwiązania różnych problemów.

   Dziękujemy uczennicom technikum za pomoc młodzieży w pozytywnym postrzeganiu siebie.

Sukces Ani Turzyńskiej
lightbox

    Uczniowie naszej szkoły: Ania Turzyńska i Jakub Paczoska wzięli udział w X Jubileuszowym Konkursie Wojewódzkim Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej. Głównym celem tego konkursu jest propagowanie kaszubskiej poezji i prozy naszej poetki regionalnej, a także obcowanie z rodzimą twórczością. Uczestnicy reprezentowali wysoki poziom we wszystkich kategoriach wiekowych. Ania Turzyńska zajęła III miejsce w swojej kategorii wiekowej.     

   Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Apel podsumowujący pracę naszej szkoły w I semestrze roku szkolnego 2019/2020.

    Dnia 7 lutego odbył się apel podsumowujący pracę naszej szkoły w I semestrze roku szkolnego 2019/2020.

Najlepsi uczniowie z klas I-III, uczniowie klas IV-VIII z najwyższymi średnimi oraz wszyscy Ci, którzy uzyskali stuprocentową frekwencję w I semestrze nauki wystąpili i zostali nagrodzeni dużymi brawami.

Uczniowie z najwyższą średnią w szkole:

 

średnia

Imię i nazwisko ucznia

klasa

5,25

Mielewczyk Roksana

VIB

5,21

Adamczyk Seweryn

V

5,17

Lica Nikola

V

5,09

Wiśniewski Karol

IV

5,07

Leyk Jakub

VII

5,00

Brylowska Kaja

V

4,93

Paczoska Jakub

VIA

4,93

Turzyńska Anna

VIA

4,92

Kowalski Stanisław

IV

4,92

Kwidzińska Natalia

VIB

4,91

Jakrzewska Anna

IV

4,86

Mielewczyk Oliwia

VIII

4,82

Szwaba Agata

IV

4,75

Jakrzewska Julia

VIB

4,75

Kanczkowski Karol

IV

4,75

Matynia Jakub

IV

   

   Gratulujemy świetnych wyników!

Idą Święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj...

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do udziału w Kampanii Społecznej Fundacji Dbam o mój z@sięg- „Idą Święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj 2”. Przygotowania rozpoczęliśmy już od 12 listopada. Uczniowie zawiesili wówczas plakaty promujące akcję.
Z niecierpliwością czekaliśmy na przyjście kartek świątecznych stworzonych przez Fundację. Gdy paczka dotarła, 2 grudnia uczniowie wspólnie z opiekunkami projektu zawiesili również własnoręcznie zrobiony plakat mówiący o Ogólnopolskim Tygodniu Wysyłania Kartek Świątecznych. Na lekcjach plastyki oraz na godzinach wychowawczych nasi podopieczni mogli wypisywać kartki, a następnie przesyłać je swoim najbliższym. Część kartek została również przekazana na Oddział Pediatryczny w Kartuskim Szpitalu im. dr A. Majkowskiego. Dzięki tej akcji uczniowie mieli możliwość kultywowania tradycji wypisywania kartek świątecznych, poczuć świąteczny klimat i radość z dzielenia się pozytywnym słowem z innymi. Zwrócono szczególną uwagę na więzi, relacje z najbliższymi w świecie, w którym na co dzień liczy się pośpiech i szybko przekazywane informacje. Podczas całej kampanii towarzyszyła nam pozytywna energia i uśmiech na twarzach, co w dzisiejszych czasach jest nam wszystkim bardzo potrzebne.

>>> więcej informacji o projekcie

Wycieczka szóstoklasistów do Centrum Hewelianum

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

    Dnia 12 grudnia 2019 r. uczniowie klasy VIb wybrali się na wycieczkę do Centrum Hewelianum. Na początku uczestniczyli w wystawie „Z energią!”, która znajduję się na dwóch poziomach. Można było znaleźć w niej wszystko, co związane jest z wytwarzaniem energii i reenergii. Na kilkudziesięciu stanowiskach uczniowie obserwowali, doświadczali, a także wywoływali różnorodne zjawiska. Drugą częścią programu były warsztaty „pod napięciem". Dzieci sprawdzały: czy można dotknąć 10 000 woltów napięcia i nie zginąć, czy da się zasilić zegarek jabłkiem, jak zrobić obwód elektryczny z ciasta i baterii? Lekcja dostarczyła dużo wiedzy o prądzie i magnetyzmie. W trzeciej i ostatniej części programu uczniowie udali się do kina  na seans „Śnieżna paczka”.

Wyjazd studyjny do Władysławowa

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

     Jesienią ósmoklasiści z naszej szkoły uczestniczyli w cyklu zajęć ekologicznych realizowanych przez LGR Kaszuby. W projekcie udział wzięło 11 grup z klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klasy szkół ponadgimnazjalnych. Pierwsze eko-zajęcia odbyły się 12 listopada. Obejmowały one warsztaty w siedzibie LGR Kaszuby oraz zajęcia terenowe w Stryszej Budzie. Podczas zajęć uczestnicy zbierali punkty za zaangażowanie, poprawność wykonania poszczególnych zadań, a także za zachowanie. Łączna punktacja decydowała o zdobyciu nagrody głównej w konkursie, którą był darmowy wyjazd studyjny dla 4 grup. Uczniowie z Grzybna zakwalifikowali się na wyjazd studyjny i pojechali 12 grudnia do Władysławowa. Uczestniczyli tam w zajęciach pokazowych przeprowadzonych w Centrum Promocji i Edukacji MERK. Obejrzeli wystawę, która w interaktywny sposób przedstawia problematykę pracy rybaka. Mieli okazję dowiecie się wielu ciekawych rzeczy m.in.: na temat budowy kutra i łodzi rybackich, technik połowów, rodzai sieci, procesu rozładunku oraz wstępnego przetwarzania ryb w porcie. Wielką frajdą dla dzieci okazała się możliwość wcielenia się w rolę szypra podczas kierowania kutrem rybackim na multimedialnym symulatorze. Ponadto uczniowie obejrzeli prezentację i wysłuchali prelekcji Jarosława Wrosz na temat Morza Bałtyckiego >>czytaj całość

      Dzięki udziałowi w projekcie ósmoklasiści zdobyli wiedzę na temat zawodu rybaka- jednego z najstarszych zawodów na stałe wpisanych w kulturę i tradycję regionu Kaszub oraz umiejętności konieczne dla ochrony środowiska i poprawy jego stanu. Zajęcia z ekologii przeprowadzone poza budynkiem szkoły były ciekawym i wartościowym urozmaiceniem nauki szkolnej.

Turniej szachowy

lightbox

<<galeria zdjęć>>

     W ramach zajęć rozwijających, uczniowie klasy III wzięli udział w Mikołajkowym Turnieju Szachowym. Rozgrywki były podzielone na trzy dni. Każdy z uczniów grał system "każdy z każdym". Charakterystycznym akcentem były czerwone mikołajkowe czapki, w których dzieci zasiadły do szachownic i przez godzinę wytężały swoje umysły na królewskiej grze. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Pozostałe dzieci otrzymały upominek pocieszenia w postaci bombki ze swoim imieniem.
     Wyniki turnieju:

    I miejsce - Nadii Karcz,
    II miejsce - Nikodem Marszałkowski,
    III miejsce - Kacper Formella.
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów szachowych!

Wizyta Świętego Mikołaja w klasach młodszych ...

 <<galeria zdjęć>>

     Wizyta Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. 6 grudnia w naszej szkole uczniowie klas młodszych i przedszkolaki już od samego rana z niecierpliwością nasłuchiwały dźwięku dzwoneczka corocznego gościa. Przygotowując się do powitania wyczekiwanego przybysza dzieci wykonały dekoracje, ozdobiły fotel dla Mikołaja. Czas radosnego oczekiwania wypełniono zabawami i konkursami poprowadzonymi przez p.Magdalenę Grenda. Mikołaj nie zawiódł, zawitał do naszej szkoły o 9.15. Gdy tylko pojawił się w sali gimnastycznej na wszystkich buziach pokazał się radosny uśmiech. Dzieci powitały niezwykłego gościa i wspólnie z nim zatańczyły. Mikołaj obdarował każde dziecko prezentem, a na zakończenie pozował z klasami do pamiątkowego zdjęcia.

„Mikołajkowe Potyczki Sportowe”

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

     Dnia 6 grudnia 2019 r. wszyscy uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w Mikołajkowym Turnieju pod nazwą „Mikołajkowe Potyczki Sportowe”. Klasy zostały podzielone na trzy grupy. Każda klasa zmagała się w pięcioma konkurencjami, które były związane ze świętami. Były to miedzy innymi: wyścig pomocników świętego Mikołaja, ozdoby na choince( przejście na nietypowym sprzęcie), bombka na lodzie, wyścig reniferów na gimnastycznym materacu oraz imienne pierniki świąteczne. W trakcie konkurencji było widać duże zaangażowanie, koncentrację oraz współpracę w grupie.

Miejsca na podium zajęli:

I grupa (klasa IV-V)

1 miejsce- klasa V

2 miejsce- klasa IV

II grupa (klasa VIa - VIb)

1 miejsce- klasa VI b

2 miejsce- klasa VI a

III grupa (klasa VII-VIII)

1 miejsce- klasa VIII

2 miejsce- klasa VII

    Wszystkim uczniom gratulujemy!

„Razem na Święta” - przedświąteczny wolontariat
lightbox

     Szkoła Podstawowa w Grzybnie włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. Okres przedświąteczny to najlepszy czas, aby okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym, potrzebującym pomocy z naszych społeczności szkolnych i lokalnych >>>czytaj więcej

"Praca, którą wykonuje się za darmo z potrzeby serca, jest bezcenna.."

 lightbox

 <<galeria zdjęć>>

   W czwartek 5 grudnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Obchody zaczęliśmy od apelu, podczas którego uczennice należące do Szkolnego Koła Wolontariatu przedstawiły prezentację multimedialną. Była to okazja , by przybliżyć społeczności szkolnej ideę wolontariatu , jak również pokazać, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych.

Tego dnia dla uczniów kl."0"- III odbyły się warsztaty przygotowane przez p.Joannę Kuśnierz pracownika Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Kartuzach na temat "Eko-dzieciak". W organizację święta włączyły się uczennice kl.6, 7 i 8. W ramach akcji "Poczytaj mi kolego" promowały czytelnictwo w grupach przedszkolnych. Ważnym punktem dnia była zbiórka karmy dla psów i kotów ze schroniska w Kościerzynie. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję charytatywną.

I miejsce w turnieju siatkówki wodnej

 lightbox

 <<galeria zdjęć>>

    W sobotę 30 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Turnieju siatkówki wodnej pod patronatem Burmistrza Kartuz. Do rywalizacji przystąpiło 10 szkół. W pierwszej fazie turnieju zespoły zostały podzielone na dwie grupy. Po bardzo dobrej grze nasi uczniowie wygrali wszystkie swoje mecze w grupie i awansowali do finału rozgrywek.  W finale nie mieli sobie równych. Kończąc mecz z wynikiem 14:25 zdobyli I miejsce w turnieju.

    Szkołę reprezentowała klasa ósma w składzie: Mateusz Lewańczyk, Adrian Niemczyk, Alan Niemczyk, Nikodem Baranowski, Łukasz Formela oraz Nikodem Mielewczyk.

   Gratulujemy!

Wyjazd na przedstawienie „Piotruś Pan i piraci”
 lightbox

     Dnia 29 listopada 2019 roku 5-latki i uczniowie klasy 2 udali się do Centrum Kultury w Kartuzach na przedstawienie teatralne pt. „Piotruś Pan i piraci”.
     Wspaniała gra aktorów z Teatru Edukacji we Wrocławiu wprowadziła widzów  w niesamowity baśniowy świat. Głównym bohaterem spektaklu był tytułowy Piotruś Pan, znakomity szermierz, chłopiec, który spędzał swoje dzieciństwo na wyspie Nibylandii razem z Mądraskiem i Wendy. Wszystkie dzieci z zapartym tchem śledziły ich przygody i zmagania z odwiecznym wrogiem kapitanem Hakiem. W przedstawieniu wykorzystano wiele efektów specjalnych, oryginalną scenografię, barwne stroje, co znacznie podniosło atrakcyjność spektaklu, wprowadziło niezwykły nastrój i przyciągało uwagę dzieci. W trakcie przedstawienia widzowie spontanicznie reagowali na prezentowane na scenie sytuacje.
    Po powrocie do szkoły dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami - aktywnie wypowiadały się na temat obejrzanego przedstawienia i przelewały swoje spostrzeżenia na papier.

Sukcesy Aleksandra i Nikodema w turnieju zapaśniczym...
lightbox

    Drużynowe zwycięstwo i sporo medalowych miejsc to wynik ostatniego turnieju w zapaśniczym kalendarzu województwa pomorskiego. W zespole GKS Cartusii prowadzonym przez trenerów Marcina Dobka i Łukasza Konkela, najlepiej spisali się Korneliusz Żynda i Paweł Leik stając na najwyższym miejscu podium.

Trzy srebra przypadły w udziale: Aleksandrowi Dunstowi, Nikodemowi Marszałkowskiemu (uczniowie Szkoły Podstawowej w Grzybnie)  i Tymoteuszowi Dampcowi. Trzy brązy zawisły na szyjach: Igora Korytowskiego, Dawida Konkela i Tomasza Labudy. Startujący w tym turnieju to najmłodsi adepci sztuki zapaśniczej, oprócz reprezentantów województwa pomorskiego w turnieju uczestniczyły dwa kluby z Obwodu Kaliningradzkiego.

Szkolne Dni Profilaktyki

lightbox

<<galeria zdjęć>>

       W dniach 18,19,20 listopada odbyły się w naszej szkole kolejne Szkolne Dni Profilaktyki pod hasłem STOP uzależnieniom. Nie daj się wciągnąć!
       Poniedziałek 18 listopada był dniem  poświęconym  profilaktyce uzależnień. Przybliżono uczniom skutki uzależnienia od różnych środków dostępnych na rynku. Uczniowie klas VI, VII, i VIII przygotowali prezentacje na temat środków spychoaktywnych w tym dopalaczy, narkotyków, alkoholu, papierosów i e-papierosów, które przedstawili swoim młodszym kolegom.
      Wtorek 19 listopada klasy V, VI i VII uczestniczyły w warsztatach z pedagogiem  z Poradni Psychologiczno  Pedagogicznej w Kartuzach panią Eweliną Kożyczkowską. Pani Ewelina poruszyła temat cyberprzemocy oraz hejtu wśród młodzieży. Tego dnia odbyły się również warsztaty dla rodziców  z pedagogiem psychoterapeutą panią Anną Rejkowską. Pani Anna odpowiedziała na pytania rodziców związane z rozwojem dzieci  oraz poruszyła temat zagrożeń wynikających z zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży.
      Dziękujemy rodzicom, którzy skorzystali z zaproszenia i aktywnie uczestniczyli w owocnych  warsztatach.
      Środa 20 listopada był dniem poświęconym zdrowiu a szczególnie zdrowemu odżywianiu. Tego dnia klasy I-III uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, na których poznawały egzotyczne owoce, robiły własnoręcznie sałatki, szaszłyki oraz sok. Ku wielkiemu zdziwieniu okazało się, że dzieci chętnie próbują nowych smaków, nie zrażając się dziwacznym wyglądem niektórych okazów. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, jak ważne jest spożywanie dziennej porcji witamin oraz o znaczeniu ich dla organizmu młodego człowieka.
Tego dnia odbyło się również spotkanie z policjantami  z  Komendy Powiatowej w Kartuzach, na które zaprosiliśmy uczniów klas III, IV, V i VI. Policjanci mówili o zachowaniach ryzykownych wśród dzieci i młodzieży i skutkach tych zachowań.
      Podsumowując Szkolne Dni Profilaktyki, pedagog wraz z psychologiem szkolnym podziękowali uczniom za aktywny udział, co zostało zaakcentowane na dłoniach uczniów pieczątką z hasłem przewodnim:
STOP UZALEŻNIENIOM!
NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ!

 

Wycieczka ósmoklasistów do Chmielna

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

   Dnia 12 listopada ósmoklasiści wraz z wychowawcą wybrali się na wycieczkę do Chmielna.
Pierwszym punktem programu był udział w projekcji filmu w kinie "Za Rogiem". Po obejrzeniu dramatu wojennego "303. Bitwa o Anglię" uczniowie udali się na zajęcia edukacyjne realizowane przez Lokalną Grupę Rybacką Kaszuby. Podczas spotkana pogłębili wiedzę na temat ekologii i ochrony środowiska, przy pomocy aplikacji "Zdrowe Zakupy" skanowali kody kreskowe produktów i dowiadywali się, jakie zawierają one E-składniki oraz jaki jest ich wpływ na organizm człowieka. Uczestniczyli również w konkursach. Pierwszy dotyczył umiejętności segregacji śmieci, drugi - rozpoznawania wody po jej smaku, trzeci -projektowania etykiety dla wody kranowej.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Gospodarstwie Rybackim MARAD. Podczas zajęć Pan Radosław oprowadził uczestników wycieczki po terenie hodowli i opowiedział w jaki sposób przebiega chów jesiotra syberyjskiego.

"Nie ma nic cenniejszego nad wolność"

 lightbox

 <<galeria zdjęć>>

   "Nie ma nic cenniejszego nad wolność", 8 listopada pod takim hasłem w naszej szkole odbyła się akademia z okazji kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie przygotowali występ, który szczególną uwagę zwracał na poszanowanie wolności, tej wolności, o którą walczyło tak wielu Polaków, a o którą my powinniśmy dzisiaj dbać...
Uczniowie przyłączyli się także do ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu narodowego i o godzinie 11.11 odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Otrzęsiny żaków

 lightbox

 <<galeria zdjęć>>

 

Dnia 5 listopada 2019roku w naszej szkole odbyły się „otrzęsiny” klasy IV, które przygotowali i poprowadzili członkowie samorządu uczniowskiego wraz z opiekunem. Uczniowie zostali poddani rozmaitym próbom sprawdzającym ich zręczność, umiejętność pracy w grupie i sprawność. Nasi czwartoklasiści wykazali się ogromną kreatywnością, walecznością i zaangażowaniem, zaliczyli wszystkie zadania, dzięki czemu wstąpili w szeregi starszych uczniów. Swoich wychowanków wspierała pani Lidia Krefta – wychowawczyni kl.IV. Trzeba jednak przyznać, że konkurencje nie były łatwe i wymagały dużej odwagi oraz zaangażowania.

Zabawa przebiegała w radosnej atmosferze, a wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami i słodyczami.

Szkolny konkurs na najładniejszy różaniec

lightbox

 

lightbox

 

lightbox

   Różaniec jest jedną z najbardziej popularnych modlitw na świecie. Znany jest - jeśli idzie o formę - od bardzo dawna w religiach Dalekiego Wschodu, w prawosławiu i oczywiście w katolicyzmie.

Modlitwę różańcową w obecnej formie ustalił w XV w. dominikanin, bł. Alanus a la Roche (van den Clip), który żył w latach 1428-1475. On ustalił nazwę "Psałterz Maryi", jak też i liczbę 150 Zdrowaś, które podzielił na dekady (dziesiątki), każda przeplatana Modlitwą Pańską.

Za odmówienie w całości (i bez przerwy) przynajmniej jednej części różańca (pięciu dziesiątek) w kościele, kaplicy publicznej, w rodzinie, wspólnocie zakonnej czy pobożnym stowarzyszeniu, połączone z rozmyślaniem nad rozważanymi tajemnicami można uzyskać odpust zupełny.

W październiku dzieci i młodzież z naszej szkoły uczestniczyły w modlitwie różańcowej w kościele parafialnym. W szkole zorganizowany został konkurs na najładniejszy różaniec dla dzieci klas 0 – IV oraz na rozważanie do jednej z tajemnic – dla klas V-VIII. Zgłoszono 41 prac konkursowych - wybór był bardzo trudny.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Miejsca na podium zajęli:

 

Klasy młodsze – najładniejszy różaniec:

I miejsce - Stanisław Kowalski z klasy IV

II miejsce – Nikodem Sikora z klasy „0”

III miejsce – Julia Janca z klasy I

 

Klasy starsze – rozważanie do tajemnicy różańca świętego:

I miejsce – Nikola Lica z klasy V

II miejsce Roksana Mielewczyk z klasy VIB

III miejsce – Cezary Niklas z klasy V

Przedstawienie „Kot w butach – opowieść w kilku obrazach”

lightbox

<<galeria zdjęć>>

   W piątek 18 października dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – III udali się do Centrum Kultury w Kartuzach na przedstawienie „Kot w butach – opowieść w kilku obrazach”. Istotą tego widowiska było kreatywne uczestnictwo widowni celem stworzenia na nowo opowieści o przygodach kota. Dzieci występowały w roli „aktorów” w wirtualnym studio filmowym - grenn screen. Zrealizowane materiały filmowe wzbogacone o wspólnie wykonane scenki i zabawy grupowe zostaną dostarczone do szkoły.

Warsztaty na temat segregacji śmieci

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

    Dnia 16 października gościliśmy w naszej szkole pracownika Urzędu Miejskiego w Kartuzach Panią Annę Trzuskolas. Pani Anna przeprowadziła w klasach 0-III warsztaty dotyczące segregacji śmieci. Uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą, jaką posiadają oraz dowiedzieć się wielu nowych ciekawostek. Forma, w jakiej przeprowadzono warsztaty, zachęciła naszych uczniów do zaangażowania się w segregację śmieci. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę wykorzystają w gospodarstwach domowych, pomagając rodzicom.

    Dziękujemy za ciekawe warsztaty oraz za prezenty, w postaci gier karcianych oraz „Słowników poprawnej segregacji”, które otrzymała szkoła.

Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

lightbox

<<galeria zdjęć>>

    Dnia 11 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowany przez uczniów klasy V. Pieśnią i słowem uświetnili oni ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Uczniowie podziękowali za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom naszej szkoły, dziękując wszystkim za dobrą pracę.

Pasowanie pierwszoklasistów

lightbox

<<galeria zdjęć>>

    Pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi uczniami. 9 października br. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Jolanta Kryszewska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Leona Kąkola w Grzybnie"  dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów. Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego już się w szkole nauczyły. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich i wokalnych.

Następnie przyszedł czas na wręczenie dyplomów,  upominków, przygotowanych przez rodziców i kolegów ze starszych klas oraz pamiątkowych zdjęć . Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wzruszyły zgromadzonych na uroczystości bliskich. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.

Rewia na lodzie „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”

 

   Dnia 10 października 2019 r. uczniowie klas I, II, III, IV wraz z wychowawcami wybrali się do Hali Olivia  na widowisko na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Wszyscy z zachwytem oglądaliśmy lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Był to ciekawy spektakl w wykonaniu  zawodowych łyżwiarzy z całej Polski. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem pięknej ruchomej scenografii i barwnej dekoracji. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana muzyka. Byliśmy zachwyceni spektaklem. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie  w naszej pamięci.

Dary jesieni

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

   W piątek 4 października odbyły się w "zerówce" zajęcia kreatywne, które były podsumowaniem tygodniowych zajęć na temat "Darów jesieni". Tego dnia uczniowie zaprojektowali i wykonali przepiękne kukiełki z przyniesionych warzyw. Wszyscy wykazali się dużą inwencją twórczą i kreatywnością, wykorzystując do zadania różnorodne materiały. Dzieci zaskakiwały swoją pomysłowością i zapałem. Na koniec zaprezentowały swoje kukiełki na forum grupy.  

Dzień Chłopaka. Wybory Mistera Szkoły.

lightbox

<<galeria zdjęć>>

    30 września w naszej szkole, z okazji Dnia Chłopaka, odbyły się wybory Mistera Szkoły. Aby uzyskać ten zaszczytny tytuł uczniowie musieli zmierzyć się z pięcioma zadaniami. Koleżanki sprawdziły między innymi wiedzę kandydatów na temat przyborów kosmetycznych. Nasi panowie mogli się sprawdzić w komponowaniu stroju dla wybranej modelki, przygotowaniu makijażu oraz w wykonaniu manikiuru. Najwięcej emocji wzbudził jednak spacer panów w butach z obcasami. Wszyscy chłopcy świetnie poradzili sobie z zadaniami konkursowymi. Decyzją komisji, składającej się z P. Dyrektor oraz uczennic klasy ósmej Misterem Szkoły został Nikodem Baranowski – serdecznie gratulujemy!

Europejski Tygodzień Sportu

lightbox

 

lightbox

<<galeria zdjęć>>

     W dniach od 23-30 września 2019 r. nasza szkoła dołączyła do Europejskiego Tygodnia Sportu. Z tej okazji w szkole odbywały się różne przedsięwzięcia z nim związane. Między innymi uczniowie wraz z nauczycielami wykonywali każdego dnia, na każdej lekcji ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Na języku polskim przedstawiane były sylwetki znanych
i wybitnych sportowców oraz ich słowa jak wpłynął sport na ich życie i, co dzięki niemu zyskali. Na matematyce uczniowie obliczali dzienne zapotrzebowanie kaloryczne według stopnia podejmowanych aktywności fizycznych na co dzień. Dodatkowo uczniowie wyliczali ilość potrzebnej wody do wypicia po spalonych kaloriach. Dzięki temu dowiedzieli się ile wody muszą wypić po danej aktywności fizycznej, aby dobrze nawodnić organizm. Natomiast na lekcji wychowania fizycznego zorganizowane zostały zawody międzyklasowe w takich dyscyplinach sportowych jak : dwa ognie usportowione, kwadrant, unihokej, ringo. Jeden dzień został ogłoszony dniem „ DRESU”, w którym wszyscy uczniowie i nauczyciele mogli założyć na siebie coś wygodnego i luźnego w postaci stroju dresowego. Dodatkowo został ogłoszony konkurs plastyczny na stworzenie plakatu z hasłami promującymi sport i aktywność fizyczną oraz z przewodnim hasłem „Czas na aktywność, czas na #beactive. Ze wszystkich przyniesionych prac utworzona została galeria.
Wycieczka do Chmielna

 

    Dnia 27 września uczniowie naszej szkoły, uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego, spędzili atrakcyjnie kilka godzin w ośrodku LGR w Chmielnie. Czas spędzony w tym miejscu można podsumować słowami ,,przyjemne z pożytecznym’’, ponieważ dzieci uczestniczyły nie tylko w zabawach w sali multimedialnej, projekcji filmów 3D, ale także w warsztatach. Po prezentacji dotyczącej haftu kaszubskiego uczniowie doskonalili swoje plastyczne umiejętności, malując na specjalnych torebkach i glinianych kubkach wzory haftu kaszubskiego. W trakcie zajęć poznali wiele nowych kaszubskich wyrazów i zwrotów. Uczestnicy z wielką starannością i w skupieniem pracowali, tworząc swoje dzieła, które potem zabrali do swych domów. Niektóre z tych prac młodzi artyści podarowali bliskim osobom, inne będą służyły im na co dzień.

Tego rodzaju zajęcia stanowią bardzo atrakcyjną formę nauki języka kaszubskiego.

Wycieczka klasy siódmej do Centrum Hewelianum w Gdańsku

lightbox

źródło zdjęcia: www.ruszajwdroge.pl

    20 września klasa VII spędziła kilka godzin w Centrum Hewelianum w Gdańsku.

Na początku uczestniczyli w nietypowych zajęciach „Egzotyczne planety” oraz „Kolorowy świat robotów”. Obserwowali miliardy galaktyk i gwiazd i szukali odpowiedzi na pytanie, czy tylko na naszej planecie istnieje życie. Projektowali trasy ruchu robotów używając do tego barw. Zwiedzili niezwykłe interaktywne wystawy, które były podróżą przez wszystkie kontynenty. Pozwoliło im to poznać wnętrze ziemi, wulkanów, siłę wstrząsów sejsmicznych, znaleźć się w centrum huraganu oraz podziwiać swoja twarz na obrazach Leonarda da Vinci.

   Pobyt w Hewelianum stanowił niezwykła lekcję z zakresu geografii czy robotyki, gdzie przekazana wiedza na długo utkwi w pamięci naszych uczniów.

Gminny Konkurs Wiedzy o Leonie Kąkolu

lightbox<<galeria zdjęć>>

      20 września 2019 roku w szkole odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Leonie Kąkolu - patronie naszej szkoły. Była to druga edycja tego konkursu i tak jak pierwsza odbyła się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego. W zmaganiach wzięło udział pięć szkół gminy Kartuzy, zespoły zmierzyły się w trzech kategoriach: napisanie i prezentacja wiersza o tematyce wojennej, turniej wiedzy o Leonie Kąkolu oraz prezentacja piosenki patriotycznej. Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat życia i działalności Leona Kąkola. W atrakcyjny sposób wykonali na scenie  patriotyczne utwory muzyczne, a także napisali, i w przejmujący sposób zaprezentowali swoje wiersze. W komisji konkursowej zasiadły: P. Barbara Kąkol - dyrektor Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera, P. Damroka Kwidzińska - artysta kaszubska oraz autorka hymnu naszej szkoły i P. Ewa Marszałkowska - nauczycielka historii I LO w Kartuzach.

Decyzją jury I miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej im. Leona Kąkola w Grzybnie,
II miejsce Szkoła Podstawowa w Kiełpinie, a III uczniowie z ZKiW w Brodnicy Górnej.
Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągnięć,  opiekunom dziękujemy za przygotowanie swoich uczniów oraz zaangażowanie.
Dzień Patrona - Święto Szkoły

lightbox

 

lightbox

 

lightbox

 

lightbox

 

lightbox

<<galeria zdjęć>>

  

Dzień Patrona - Święto Szkoły

19 września świętowaliśmy Dzień Patrona. Była to piękna uroczystość, na którą zaproszono wielu gości. Swoją obecnością zaszczycili szkołę: Pan Tadeusz Kąkol – syn naszego patrona, Pani Joanna Sawczyn – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie, Pani Halina Steinka – przedstawicielka Rady Miejskiej w Kartuzach, Pan Wiesław Jancen – sołtys Grzybna, ks. proboszcz Wojciech Klawikowski, Pani Elżbieta Klimas – przedstawicielka firmy Trefl, Pan Marek Wojsławski – przyjaciel rodziny i pasjonat historii o Leonie Kąkolu, Pani Damroka Kwidzińska – autorka hymnu szkoły, Pan Sebastian Krefta – przewodniczący Rady Rodziców, Pan Marek Lewańczyk – przedstawiciel Rady Rodziców.

Uroczystość rozpoczęliśmy mszą św. w intencji społeczności naszej szkoły. Potem udaliśmy się do szkoły. Pani Dyrektor bardzo serdecznie przywitała wszystkich zaproszonych gości, uczniów, rodziców, nauczycieli. W pięknych słowach przywołała sylwetkę patrona szkoły – Leona Kąkola.

Następnie wraz z zaproszonymi gośćmi obejrzeliśmy niezwykły i wzruszający montaż słowno-muzyczny nawiązujący do życia i działalności Leona Kąkola oraz 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej w wykonaniu naszych uczniów, a przygotowany pod opieką pani Zofii Szutenberg.

W dalszej części wysłuchaliśmy ciepłych słów podziękowań i życzeń od naszych gości skierowanych do Pani Dyrektor.

Po części oficjalnej zaproszono wszystkich do kawiarenki, którymi zajmowały się wspaniałe mamy naszych uczniów. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomogli nam zaopatrzyć kawiarenkę w różne przepyszne bogate w witaminy smakowitości.

Na naszych uczniów czekała moc atrakcji m.in.: dmuchana zjeżdżalnia, kącik plastyczny, kącik kulinarny, zaplatanie warkoczyków, a dla starszych niesamowita gra terenowa. Nie było łatwo!

Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał pamiątkową zakładkę do książki i coś na osłodę. Pożegnaliśmy się w radosnych nastrojach.

 

Wycieczka kl.III do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach

<<galeria zdjęć>>

     20 września 2019 r. uczniowie klasy III wzięli udział w pieszej wycieczce do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Uczniowie poszerzyli wiedzę z zakresu kultury i historii regionu Kaszub, zwiedzając muzeum z przewodnikiem. Rozwijali również swoje zdolności artystyczne podczas warsztatów malarskich FARWË KASZËB - malowanie aniołków. Dzieci z zaciekawieniem podziwiały muzealne eksponaty, a warsztaty sprawiły im wielką radość.

Bieg "Brzegami Raduni"

lightbox 

     Dnia 20 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział z XXIV Powiatowym Biegu "Brzegami Raduni" w Somoninie. Dzieci startowały w różnych kategoriach wiekowych począwszy od I klasy podstawowej do szkół ponadpodstawowych oraz seniorów. Jeden z naszych uczniów, Adrian Niemczyk z klasy VIII wywalczył podium, zajmując III miejsce w kategorii chłopców.

    Wszystkim gratulujemy za udział i osiągnięte rezultaty.

Wycieczka klas IV-VIII do kina Helios w Gdańsku
 

     Dnia 20 września uczniowie klas IV-VIII wybrali się wraz z opiekunami na wycieczkę do kina Helios w Gdańsku. Głównym celem wycieczki było kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej oraz integracja uczniów. Młodsi uczniowie obejrzeli film animowany "Toy Stoy 4". Opowiada on o przyjaźni i terapeutycznej sile dziecięcych zabawek oraz o pragnieniu bycia kochanym i potrzebnym. Ósmoklasiści poszli na film biograficzny "Piłsudski". Poznali szczegóły z życia Józefa Piłsudskiego, jednej z najsłynniejszych postaci w historii Polski. 

Wycieczka klasy II do biblioteki

lightbox

<<galeria zdjęć>>

    W dniu 12 września, dzieci z klasy II wraz z wychowawcą p. Z.Szutenberg i opiekunem świetlicy p. E.Zielińską odwiedziły Bibliotekę Dziecięcą w Kartuzach. Dzieci z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Podczas wizyty w bibliotece miały możliwość przejścia między regałami w wypożyczalni i zapoznania się z biblioteką. Z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególne zainteresował je dział dla dzieci z ich przedziału wiekowego. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki. Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły, jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Głównym punktem pobytu było uczestnictwo w lekcji bibliotecznej ,,Skąd przybyły do nas ziemniaki?” Dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o Peru. Na zakończenie pani bibliotekarka wszystkim rozdała pyszne lizaki. Dzieci bardzo zadowolone udały się w drogę powrotną.

  

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

 

02.09.2019 r. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

1. Msza Święta w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Grzybnie o godzinie 8.00.

2. Część oficjalna inauguracji na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Grzybnie o godzinie 9.00.

Wycieczka do kościołów różnych wyznań

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

     W dniu 11.06.2019r. uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w wycieczce do Gdańska, podczas której mieli możliwość zobaczenia kościołów różnych wyznań. W pierwszej kolejności zwiedzane były meczet – miejsce kultu muzułmańskiego i synagoga – miejsce spotkań i modlitwy żydów, w drugiej cerkiew prawosławna i kościół protestancki - baptystów. W każdym z tych miejsc uczniowie zdobywali informacje o historii, zwyczajach oraz głównych świętach poszczególnych religii. Mogli zobaczyć jak dane kościoły wyglądają i czym różnią się od siebie oraz poznać osobliwości danej religii.

Udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Olimpusek"

lightbox

    Dnia 31 maja 2019 r. uczniowie klasy II otrzymali dyplomy oraz nagrody za udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Olimpusek- sesja zimowa”, która odbyła się 7 stycznia. Najlepsze wyniki - powyżej średniej krajowej - osiągnęli Jan Drawc oraz Nadia Karcz.

    Gratulujemy wszystkim uczestnikom !!!

Spektakl teatralny „Dorotka w Tęczy”

         Dnia 22.05.2019 r. uczniowie klas I-III obejrzeli w Centrum Kultury w Kartuzach spektakl teatralny „Dorotka w Tęczy” będący adaptacją klasyki światowej literatury ,,Czarnoksiężnika z Krainy Oz”, który przedstawili aktorzy Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia.
Widzowie z zainteresowaniem śledzili losy Dorotki i jej przyjaciół: Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa w drodze do Szmaragdowego Grodu. Interaktywny spektakl bardzo przypadł do gustu młodym widzom. Podobała się nie tylko fabuła, w którą wpleciono profilaktyczne treści ekologiczne (przesłanie o konieczności dbania o środowisko), ale także stroje, oprawa wizualna i  piosenki oraz zaskakujące efekty świetlne. Podane w przystępny, stosowny do wieku odbiorców treści zawierały prawdy stare jak świat, ale jak się okazuje wciąż aktualne: dobro zawsze zwycięża, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, warto wierzyć we własne siły, przyjaźń pokona największe przeciwności losu. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, a gra aktorów na długo zostanie w pamięci małych widzów.
"Pomoc dla Ani"

 lightbox

 <<galeria zdjęć>>

      Społeczność naszej szkoły to ludzie o wielkich sercach. Udowodnili to po raz kolejny, przyłączając się do akcji charytatywnej "Pomoc dla Ani". Dzięki hojności i zaangażowaniu rodziców i uczniów zebraliśmy środki higieniczne takie jak: kompresy jałowe i niejałowe, sól fizjologiczną, strzykawki, krem Sudocrem oraz obiadki i deserki. Ogromną wrażliwość okazała Karolinka z kl.II, która podarowała Ani swoją ulubioną maskotkę. 

     21 maja delegacja uczniów wraz z opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu udała się do Państwa Matynia, by osobiście wręczyć to, co udało nam się zebrać. Pani Renata powitała nas uśmiechem i ciepłą drożdżówką. Spotkanie z Anią i jej rodziną dało nam dużo radości. Nauczyło nas, że pomagając potrzebującym, nie zmienimy świata, ale możemy zmienić czyjś mały świat.

     W imieniu Szkolnego Koła Wolontariatu dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i pomogli dziewczynce.

Dni Kultury Kaszub

lightbox

 

 <<galeria zdjęć>>

Dnia 9 maja, w nieco skróconej wersji niż zwykle, odbyły się tegoroczne Dni Kultury Kaszub. Ich celem było przybliżenie uczniom kultury materialnej i duchowej naszego regionu oraz kształtowanie wrażliwości na piękno dzieł naszych twórców ludowych.

Uroczystość rozpoczęli uczniowie występem, na który składały się: wiersze, opowiadania oraz piosenka. Pięknie zaprezentowali swe umiejętności: Ania Turzyńska, Jagoda Mering, Jakub Paczoska, Marta Kerschnik oraz Wiktoria Smentoch. Następnym punktem programu była prezentacja pracy na kołowrotku, przedstawiona przez artystkę regionalną, p.Bożenę Kuper- Krzyżanowską. Po prezentacji dzieci wzięły udział w warsztatach malowania na drewnianych deseczkach oraz gipsowych jabłuszkach. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem podeszli do tego zadania, czego efekty mogli podziwiać w domach ich najbliżsi.

Akcentem kończącym tegoroczne święto było rozstrzygnięcie szkolnych konkursów: ,,Konkurs na najlepiej przeczytany kaszubski wiersz’’ i ,,Konkurs na najciekawsze hasło o Kaszubach’’. Wszystkie klasy pokazały się z jak najlepszej strony, za co, jako podziękowanie, otrzymały ,,słodkie nagrody’’.

 

Wielkanocne warsztaty plastyczne

lightbox

     5 kwietnia wzięliśmy udział w spotkaniu uczniów szkół Gminy Kartuzy, którego celem było malowanie styropianowych jaj. Pisanki będą ozdobą centrum Kartuz w okresie Wielkanocy. Naszą szkołę reprezentowały: Roksana Mielewczyk, Kamila Wilczewska, Jagoda Mering, Wiktoria Smentoch, Martyna Wiśniewska.

Żyj bez uzależnień

lightbox

    Dnia 5 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy VII: Weronika Skierka, Martyna Potraca, Mateusz Lewańczyk oraz Piotr Kaszuba uczestniczyli w I Gminnym Konkursie "Żyj bez uzależnień", który się odbył w Zespole Kształcenia i Wychowania Dzierżążnie. Nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na temat cyberprzemocy oraz uzależnień czego wyrazem jest II miejsce na podium.   

    Gratulujemy uczestnikom oraz dziękujemy organizatorom.

Sukces Ani w konkursie „Rodnô Mòwa”

 lightbox

      Dnia 4 kwietnia 2019 r.  Anna Turzyńska i Jakub Paczoska z klasy V wzięli udział w gminnych eliminacjach Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”.
Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także ma wpływ na pogłębianie wrażliwości na urodę literatury kaszubskiej.
       Miło nam poinformować, że Ania Turzyńska zajęła I miejsce w kategorii klas IV-VI.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Turniej logopedyczny

 lightbox

 <<galeria zdjęć>>

   Dnia 3 kwietnia uczniowie klasy I - Paweł Stefanowski i Mikołaj Hirsz oraz uczeń klasy III - Mikołaj Mering wzięli udział w I Gminnym Turnieju Logopedycznym "Zabawy Słowem" w Szkole Podstawowej nr 1 w Kartuzach. Uczniowie wykonywali ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne oraz usprawniające motorykę narządów mowy. Rywalizowali w przyjaznej atmosferze z uczniami z innych szkół. Wszystkie konkurencje w których wzięli udział sprawiły dzieciom ogromną przyjemność, a otrzymane nagrody dodatkową radość.   

Ogólnopolska akcja wymiany pocztówek

 lightbox

 <<galeria zdjęć>>

   W marcu dzieci ze świetlicy oddziałów przedszkolnych dołączyły do "Ogólnopolskiej wymiany pocztówkowej". Udział w akcji polega na wymianie pocztówek z innymi placówkami z całej Polski. 

Dzieci wraz z opiekunami wysłały kartki do przedszkoli i szkół rozsianych po całym kraju. W odpowiedzi otrzymały widokówki z różnych miejscowości tj. Warszawa, Łosice, Kolbuszowa,  Cybinka, Jeziora Wielkie, Wałbrzych, Czosnów, Dlugosiodla.

Po otrzymaniu pocztówki wspólnie znajdują na mapie miejsce, w którym znajduje się współpracująca placówka.

W tej sposób poznają różne piękne zakątki naszego kraju i uczą się posługiwania mapą.

    Dzieci z niecierpliwością oczekują na kolejne pocztówki.

Wyjazd na mecz koszykówki drużyny Trefl Sopot

 lightbox

 <<galeria zdjęć>>

      Dnia 20 marca 2019 w nagrodę za udział uczennic: Anny Turzyńskiej i Darii Kuchta w konkursie ,,Aktywne Kaszuby''czterdziestu dwóch uczniów naszej szkoły miało okazję kibicować drużynie koszykówki Trefl Sopot podczas meczu na Ergo Arenie w Gdańsku.

Przeciwnikiem drużyny z Pomorza był lider Energa Basket Liga Stelmet Enea BC Zielona Góra. O godz. 17.30. zostały wręczone nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego dotyczącego twórczości Franciszka Tredera, a zaraz potem rozpoczął się zacięty mecz. Większość kibiców przebranych w barwy kaszubskie i w towarzystwie Treflika dopingowała drużynę z Sopotu. Chociaż wynik meczu nie był do końca zgodny z oczekiwaniami większości osób na trybunach, możemy być dumni z postawy naszych koszykarzy.

Warsztaty gipsowe w zerówce

 lightbox

 <<galeria zdjęć>>

     Dnia 19 marca w zerówce odbyły się warsztaty plastyczno-gipsowe. Każde dziecko otrzymało gipsowy odlew przedstawiający motyla, kurczaczka, zająca lub jajko wielkanocne. Uczniowie mieli możliwość ozdobienia figurki według własnego pomysłu. Zajęcia takie to forma edukacji artystycznej, która pozwala dzieciom rozwijać zdolności plastyczne i sprawność manualną. Warsztaty były atrakcją, która dała dużo radości i zadowolenia.

Sukces Filipa w konkursie recytatorskim

 lightbox

      Dnia 14.03.2019r. w Centrum Kultury w Kartuzach  odbyły się powiatowe eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej i Poezji  Śpiewanej. Naszą szkołę w kategorii uczniów  klas I –III reprezentowała: Zuzanna Hewelt i Filip Kostuch z kl.I. Zuzia wspaniale deklamowała  wiersz ,,Czekoladki dla sąsiadki” Doroty Gellner  oraz Danuty Wawiłow ,,Świnka". Filip zaprezentował wiersz Jana Brzechwy ,,Psie smutki” oraz Kazimierza Siwek ,,Gucio”. Jury, w którym zasiedli  aktorzy: Zbigniew Jankowski, Jolanta Zaworska oraz Maciej Szemielna, przyznało naszemu uczniowi Filipowi Kostuch  II miejsce.
       Serdecznie gratulujemy Filipowi takiego osiągnięcia.

Udział w akcji "Wielka mapa Polski"

lightbox

     14 marca 2019 roku uczniowie klasy II przyłączyli się do akcji wymiany pocztówkowej pomiędzy klasami I-III w całej Polsce! Wielka mapa Polski to akcja, która przekonuje, że w Polce jest co zwiedzać! Ma na celu zapoznanie uczniów z wszystkimi zakątkami kraju, zachęcić do nawiązywania kontaktów z innymi szkołami i uczniami poprzez poprawne adresowanie i pisanie listów oraz pocztówek.

Wycieczka przedszkolaków do Filharmonii Bałtyckiej

lightbox

<<galeria zdjęć>>

     Dnia 12 marca oddziały przedszkolne uczestniczyły w wycieczce do Filharmonii Bałtyckiej na widowisko muzyczne z udziałem muzyków i aktorów pt. „Fortepian  Treflika”. Główny bohater wygrywa na loterii instrument muzyczny - fortepian. Jest przekonany, że potrafi grać, bowiem widział jak grają inni. Zapowiada nawet swój pierwszy koncert. Jego wyobrażenie o grze okazuje się mylne i zniechęca się do ćwiczeń. Za sprawą Pani Kury, wieści na temat koncertu szybko rozchodzą się po okolicy. Czy jest możliwe nauczyć się grać na instrumencie w jeden dzień bez magicznej pomocy? Okazuje się, że to ciężka praca i skomplikowany proces, ale dla chcącego nic trudnego.

Spektakl „O smoku i królu leniuchu”

lightbox

<<galeria zdjęć>>

     7 marca 2019 r. uczniowie klas I-III oraz pięcio i sześciolatki wzięli udział w pieszej wycieczce do Kartuz na przedstawienie „O smoku i królu leniuchu”. Wszystkie dzieci mogły obejrzeć ciekawy spektakl w wykonaniu teatru Bajlandia. Była to historia króla Histeriusza, któremu nie chciało się nic robić. Pokaz pełen humoru, który był też lekcją szlachetnych zasad.

Szkolne eliminacje do Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Polskiej

lightbox

lightbox

<konkurs recytatorski>

     5 marca 2019 roku odbyły się szkolne eliminacje do Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Polskiej dla klas I – III. Zmagania 19 uczniów oceniało jury w składzie: Dyrektor szkoły p. Jolanta Kryszewska, p. Bożena Kostewicz, p. Alicja Kalicka. Dzieci ciekawie i barwnie zaprezentowały wiersze polskich poetów. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników.

Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

 • Filip Kostuch kl. I – I miejsce

 • Zuzanna Hewelt kl. I – II miejsce

 • Karol Trepczyk kl. I – III miejsce

 • Marta Byczkowska kl. II – III miejsce

 • Aleksandra Krefta kl. II – wyróżnienie

 • Karolina Kulesza kl. II – wyróżnienie

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy. Serdecznie im dziękujemy i zachęcamy do udziału w konkursie za rok. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w eliminacjach gminnych.

 

"Bądźmy poszukiwaczami autorytetu"

lightbox

    W ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej "Bądźmy poszukiwaczami autorytetu" 7 lutego 2019 r. odbyło się  w naszej szkole spotkanie rodziców z psychologiem, który poruszył ważny temat budowania autorytetu rodzica.

     Dziękujemy Rodzicom, którzy poświęcili swój czas i aktywnie uczestniczyli w dyskusjio tak ważnym problemie. 
Więcej informacji na temat kampanii znajdziecie Państwo pod linkiem: https://autorytet.org/
Klasowy Konkurs Recytatorski uczniów klasy II

lightbox

   Dnia 6 lutego 2019 r. uczniowie klasy II wzięli udział w Klasowym Konkursie Recytatorskim.  Dzieci  recytowały wiersze polskich autorów, zaś najczęściej wybieranym był  Jan Brzechwa. Każda prezentacja była oceniana według następujących kryteriów: tempo, intonacja, znajomość i interpretacja tekstu poetyckiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za udział w kolejnych etapach konkursu!

 

Apel podsumowujący pracę naszej szkoły w I semestrze roku szkolnego 2018/2019
 

    Dnia 1 lutego odbył się apel podsumowujący pracę naszej szkoły w I semestrze roku szkolnego 2018/2019.

Najlepsi uczniowie z klas I-III, uczniowie klas IV-VIII z najwyższymi średnimi oraz wszyscy Ci, którzy uzyskali stuprocentową frekwencję w I semestrze nauki wystąpili i zostali nagrodzeni dużymi brawami.

Uczniowie ze 100% frekwencją:         Uczniowie wyróżnieni:

 lightbox         lightbox

Gratulujemy świetnych wyników!

 

   W tym dniu odbyło się także rozstrzygnięcie I konkursu fotograficznego "Grzybno w obiektywnie".  Wyniki przedstawiają się następująco: 
miejsce: Lucjan Patelczyk, Rozalia Cirocka, Nadia Szmuda 
II miejsce: Weronika Skierka, Wiktoria Smentoch, Antonina Patelczyk
III miejsce: Julia Kowlaczyk-Jakubowska, Jagoda Mering, Kwidzińska Natalia.
Uczestnikom gratulujemy i zachęcamy wszystkich do udziału w przyszłym roku szkolnym. 
Dzień Babci i Dziadka

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

    W dniu 25 stycznia 2019 r. najmłodsi uczniowie przygotowali uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wszystkie grupy przedszkolne i klasy I-III zaprezentowały swoje wiersze i piosenki, dziękując Dziadkom za ich miłość i serce. Z dużym aplauzem zostały przyjęte występy taneczne w wykonaniu uczniów klas I-III. Dziadkowie ze wzruszeniem przyglądali się popisom artystycznym sowich wnuków.

Dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za przybycie i spędzenie z nami miłych chwil  a także dziękujemy wszystkim mamom, które przygotowały poczęstunek dla naszych gości.

Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej w Szemudzie

lightbox

      W piątek 25.01.2019 r. uczennice naszej szkoły Anna Turzyńska i Jagoda Mering wzięły udział w XIV Pomorskim Konkursie Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej. Tego dnia w szkole w Szemudzie rywalizowało między sobą około trzystu uczestników z całego Pomorza. Nasza reprezentantka Anna Turzyńska została wyróżniona wśród grona solistów w kategorii klas IV-VI.

      Gorąco gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Warsztaty fotograficzne

lightbox 

 <<galeria zdjęć>>

   W związku z ogłoszonym I Szkolnym Konkursem Fotograficznym Grzybno w obiektywie  w dniu 24 stycznia 2019 roku odbyło się spotkanie z fotografem panem Cezarym Czaja. Pan fotograf podjął się oceny zdjęć uczniów i ich interpretacji. Omawiając przedstawione prace, zwrócił uwagę na ciekawe ujęcia pleneru, obiekty, wyczerpanie tematu, światło oraz na układ zdjęć. Pochwalił pomysł i wysiłek jaki uczniowie włożyli w ich wykonanie.

Uczestnicy konkursu dowiedzieli się również, czego uniknąć w przyszłości, by ich prace zyskały na wartości. Bardzo dziękujemy panu Cezaremu za cenne uwagi. Ogłoszenie wyników nastąpi na apelu podsumowującym semestr w dniu 1 lutego 2019r.

Gminne zawody w Dwa Ognie

lightbox

lightbox

   Dnia 10 stycznia 2019 r. w ZSO nr 2 w Kartuzach odbyły się Gminne zawody w Dwa Ognie Usportowione chłopców i dziewcząt.

Do rywalizacji przystąpiły cztery szkoły w kategorii chłopców i trzy szkoły w kategorii dziewcząt. Gra była wyrównana, gdyż wyniki rywalizacji kończyły się przewagą 1 lub 2 punktów. Naszą szkołę reprezentowały dziewczynki w składzie: Anna Jakrzewska, Karolina Potrykus, Nikola Lica, Julia Jakrzewska, Natalia Kwidzińska, Roksana Mielewczyk, Julia Stencel, Malwina Widrowska oraz Celina Płotka. Swą determinacją i zapałem do walki wywalczyły sobie zwycięstwo zajmując I miejsce i awans na zawody powiatowe. Natomiast skład chłopców: Karol Wiśniewski, Kuba Mehring, Nikodem Kąkol, Miłosz Mańczak, Jan Ropela, Seweryn Adamczyk, Krystian Kąkol oraz Robert Kąkol uzyskali II miejsce.

Emocje były niesamowite. Wszyscy oglądali rozgrywki z zaciekawieniem oraz każdy wspierał swoje drużyny.

Warsztaty pierniczkowe

 lightbox

  <<galeria zdjęć>>

7 grudnia uczniowie klasy IV pod okiem Pani Agnieszki świetnie bawili się, piekąc i zdobiąc własne pierniki. Ubrani w stroje piekarza z wielkim zapałem ugniatali ciasto, wałkowali i wycinali przeróżne kształty ciasteczek. Po ich upieczeniu wspaniale je udekorowali koralikami, kolorową posypką i lukrami. Stworzyli piękne kreacje, które można zawiesić na choince, podarować komuś bliskiemu lub ze smakiem zjeść. Na koniec każdy z uczestników otrzymał przepis na pierniczki, aby mógł upiec takie same w rodzinnym gronie. Czas ten dostarczył każdemu wiele radości.

Wyjazd zerówki do Chmielna

 lightbox

  <<galeria zdjęć>>

Dnia 7 grudnia „zerówkowicze” wzięli udział w klasowej wycieczce do „Kina za Rogiem” w Chmielnie. W związku ze zbliżającymi się świętami, repertuar jaki wybraliśmy był również świąteczny. Po projekcji filmu udaliśmy się do siedziby „Lokalnej Grupy Rybackiej”. To miejsce z mnóstwem atrakcji i zabaw. Tam uczniowie mieli możliwość zwiedzenia sali interaktywnej, gdzie czekały rybackie gry, multimedialne ekrany, rebusy i zagadki. Wyjazd klasy „0” był okazją do poznania nowych, ciekawych miejsc z zakresu kultury w regionie. Wzmocnił więzi koleżeńskie i bardziej zintegrował grupę.

Udział w akcji #RazemNaŚwięta

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

       Dnia 5 grudnia po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jest to święto skierowane do wszystkich tych, którym bliska jest idea pomagania. W naszej szkole działania związane z wolontariatem praktykowane są od wielu lat.

Jak co roku odbyła się zbiórka karmy i innych akcesoriów dla zwierząt ze schroniska „Ciapkowo” oraz Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” i tym samym po raz ósmy przyłączyliśmy się do akcji „Podziel się kocykiem”.

 W organizację święta włączyli się uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu. Tego dnia w ramach akcji „Poczytaj mi kolego” odwiedzili najmłodszych uczniów, aby  poczytać bajki na temat tolerancji, niesienia pomocy, dobroci.  Ich wizyty sprawiły dzieciom bardzo dużo radości.

Klasy I- III wzięły udział w konkursie plastycznym i wykonały plakaty obrazujące pomoc zwierzętom. Prace zostały wyeksponowane na gazetce w sali gimnastycznej.

W klasie II odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie malowali bombki, natomiast klasy IV- VIII wykonały kartki świąteczne. Prace dzieci zostaną przekazane na kiermasz świąteczny.

Wszystkie zrealizowane przedsięwzięcia zostały podsumowane na apelu.

Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w akcje charytatywne prowadzone w szkole.

                     Pani Beata Grand-Konkol i Lucyna Sapała

Andrzejki

 lightbox

  <<galeria zdjęć>>

30 listopada 2018 r. uczniowie klasy I-III uczestniczyli w andrzejkach klasowych. Tego dnia dzieci poznawały andrzejkowe zwyczaje, wróżyły sobie przyszłość oraz częstowały słodkościami. Dzięki wróżbom chłopcy mogli poznać imię przyszłej wybranki, a dziewczynki – imię przyszłego wybranka. Były też wróżby związane z wyborem przyszłego zawodu, a magiczna butelka wskazywała, co może nas spotkać w najbliższej przyszłości. Imprezie towarzyszyło wiele radości i śmiechu, a wszystko to w rytmach muzyki dyskotekowej.

Szkolne Dni Profilaktyki

lightbox

 

lightbox

 

 <<galeria zdjęć>>

W dniach 19,20,21 listopada 2018 roku odbyły się kolejne Szkolne Dni Profilaktyki.

W tym roku tematem warsztatów psychologiczno - pedagogicznych były zachowania ryzykowne wśród uczniów w tym agresja elektroniczna, cyberbullying i uzależnienia.

Na apelu rozpoczynającym dni profilaktyki omówiono szczegółowy plan na kolejne trzy dni. Przedstawiono dwie scenki, do których uczniowie klas IV-VIII mieli za zdanie wykonać plakat z hasłem nawołującym do empatii i zachęcającym, aby traktować siebie nawzajem z szacunkiem.

Pierwszego dnia gościliśmy w szkole pedagoga z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Kartuzach panią Ewelinę Kożyczkowską, która przeprowadziła warsztaty na temat bezpiecznego korzystania z mediów społecznych oraz zasobów w Internecie ze szczególnym uwzględnieniem cyberbullyingu i sextingu. Kolejnym gościem był psycholog z Centrum Interwencji Kryzysowej w Kartuzach Pan Bartosz Łapa, który w swoich warsztatach podjął bardzo trudny temat dotyczący skutków zachowań ryzykownych, w tym uzależnień oraz cyberprzemocy. Uczniowie na konkretnych przykładach omawiali zachowania ryzykowne z użyciem mediów elektronicznych.

Tego dnia odpowiedziała również na nasze zaproszenie psycholog Pani Daria Bemowska. Pani Daria na swoich warsztatach również mówiła na temat zagrożeń, jakie czyhają na nas w internecie. Poruszyła również ważny aspekt pozwalający młodym ludziom uniknąć problemów związanych z konsekwencjami jakie, niesie za sobą cyberprzemoc.

Uczniowie klas IV-VIII chętnie i aktywnie wzięli udział w tych warsztatach, zadając pytania prowadzącym i rozważając różne, trudne sytuacje, z jakimi sami się spotkali.

Wtorek 20 listopada był dniem Zdrowego Żywienia. Uczniowie klas młodszych klasy uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, które poprowadziły panie z firmy Salvit Prima z Gdańska. Profesjonalizm, z jakim poprowadzono te zajęcia, sprawił, że uczniowie chętnie próbowali zdrowych przekąsek i soczków z warzywnych. Mieli możliwość skomponowania własnego deseru z produktów, które lubią. Uczniowie sami przekonali się, że to co zdrowe może być smaczne i naturalnie słodkie. Podczas tych warsztatów uczniowie wykonali prace plastyczne metodą kolażu przedstawiające piramidę zdrowego żywienia.

Środa 21 listopada był Wewnątrzszkolnym Dniem Edukacji Zdrowotnej pod hasłem „Oni są wśród nas”. Tego dnia uczniowie klas IV-VIII zdobywali wiedzę na temat cukrzycy, epilepsji oraz poznali zjawisko zaburzeń na tle społecznym pod postacią autyzmu. Podczas bloku edukacyjnego odbyły się również warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej, na których każdy mógł nauczyć się i zademonstrować pozycję boczną ustaloną. Na zakończenie odbył się QUIZ , podczas którego uczniowie wykazali się zdobytą wiedzą. Nagrodą dla zwycięzców był dzień, w którym cała klasa będzie wolna od sprawdzianów i odpytywania. Pierwsze miejsce ex aequo zdobyły klasa VII i VIII. Gratulujemy wiedzy.

Wszystkim zaproszonym gościom dziękujemy za poświęcony czas.

      Prace plastyczne, które wykonali uczniowie, zostały przedstawione na zakończenie Szkolnych Dni Profilaktyki. Mamy nadzieję, że treści przekazane podczas tych dni, pozwolą naszym uczniom uniknąć kłopotów oraz świadomie i z rozsądkiem podejmować ważne decyzje.

Warsztaty edukacyjne dla "zerówki"

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

       Warsztaty edukacyjne są dobrym sposobem na przekazanie wiedzy najmłodszym miłośnikom przyrody. Dnia 13 listopada gościliśmy w "zerówce" pracownika Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Kartuzach panią Joannę Kuśnierz. W warsztatach przyrodniczych na temat "Dokarmiania zwierząt zimą" uczestniczyły również dzieci pięcioletnie. Uczniowie dowiedzieli się między innymi czy zwierzęta robią zapasy na zimę, które z nich zapadają w sen zimowy, jak prawidłowo dokarmiać zwierzęta. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali tego co mówiła pani Joanna. Dużą atrakcją dla dzieci było wykonanie ptaszków z kolorowego papieru.     

100-lecie odzyskania Niepodległości Polski

lightbox

 

lightbox
  <<galeria zdjęć>>

      W ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości w naszej szkole uczniowie
z nauczycielami realizowali szereg zadań w ramach szkolnego projektu „My dla Niepodległej”:

 1. Wystawa flag Polski przygotowanych przez najmłodszych uczniów szkoły.

 2. Gazetka okolicznościowa pod tytułem 100 staropolskich słów na 100 lat Niepodległości.

 3. konkurs ortograficzny (cykl dyktand „Sławni Polacy” przeprowadzanych w klasach IV-VIII).

 4. Gazetka okolicznościowa 100 lat niepodległości w liczbach.

 5. Bieg dla Niepodległej – 100 metrów na 100 lecie odzyskania niepodległości.

 6. Taniec „Niepodległych” polonez w wykonaniu klasy VIII.

 7. Życzenia dla Niepodległej / Za to kocham Polskę – akcja plastyczna.

 8. Dekoracje klasy z okazji Święta Niepodległości.

 9. Ułożenie biało-czerwonego napisu”100” utworzonego przez uczniów trzymających kartki.

 10. Ekspozycja patriotycznych wierszy polskich poetów.

 11. Akademia z udziałem wszystkich uczniów szkoły „My dla Niepodległej”.

 12. Udział w biciu „Rekordu Dla Niepodległej” – odśpiewanie hymnu o 11:11.

Dzięki tym działaniom nasi uczniowie mieli okazję wykazać się postawą patriotyczną, przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Całemu projektowi towarzyszyły emocje i bardzo miła atmosfera.

    Jesteśmy dumni, że nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i brawurowo wykonali wszystkie stawiane przed nimi wyzwania.

XVIII Powiatowy Konkurs „Święci, których warto poznać – św. Andrzej Bobola”

lightbox

XVIII Powiatowy Konkurs „Święci, których warto poznaćśw. Andrzej Bobola” 

Zespół Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie.

Postać św. Andrzeja Boboli, którego dotyczył konkurs, nie została wybrana przypadkowo. Jest On patronem Polski, który przepowiedział niepodległość naszego narodu, a w tym roku obchodzimy właśnie 100 lecie odzyskania niepodległości.

Andrzej urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, bardzo przywiązanej do religii katolickiej. 31 lipca 1611 r., w wieku 20 lat, wstąpił do jezuitów w Wilnie. Po dwóch latach nowicjatu złożył w 1613 r. śluby proste. W latach 1613-1616 studiował filozofię na Akademii Wileńskiej. Wyróżniał się żarliwością o zbawienie dusz. Dlatego był niezmordowany w głoszeniu kazań i w spowiadaniu. Mieszkańcy Polesia żyli w wielkim zaniedbaniu religijnym. Szerzyła się ciemnota, zabobony, pijaństwo. Andrzej chodził po wioskach od domu do domu i nauczał. Nazwano go apostołem Pińszczyzny i Polesia. Pod wpływem jego kazań wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Jego gorliwość, którą określa nadany mu przydomek "łowca dusz - duszochwat", była powodem wrogości ortodoksów. W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść i miała tragiczny finał. Św. Zmarł śmiercią męczeńską 16 maja 1657 roku gdyż nie chciał wyrzec się wiary i zachęcał jednocześnie, do jej przyjęcia, swoich oprawców.

Naszą szkołę reprezentowała Kamila Szlas z kl VIII, która została nagrodzona za udział w konkursie.

Konkurs na najładniejszy różaniec

lightbox 

             Modlitwa różańcowa towarzyszy wielu osobom w codziennym życiu. Poprzez rozważanie tajemnic radosnych, światła, bolesnych i chwalebnych przybliżamy się do Jezusa, poznajemy Jego życie i miłość do każdego człowieka.  Powtarzanie pozdrowienia anielskiego i modlitwa za pośrednictwem Maryi wprowadza w stan pełnego zawierzenia i oddania się Bogu.

Do konkursu zgłoszono 35 różańców wykonanych z przeróżnych materiałów począwszy od darów jesieni, poprzez materiały plastyczne i codziennego użytku, kończąc na artykułach spożywczych.

Jury miało bardzo trudny wybór dlatego wyróżniło wszystkich uczestników w przeróżnych konkurencjach: najsłodszy, najmiększy, najdłuższy, najkrótszy, najbardziej świecący,  itp. Dlatego wszyscy są wygrani i zostali nagrodzeni.

Szczególnie nagrodzeni zostali:

I miejsce         Sandra Mejer

II miejsce        Wiktor Formela

III miejsce      Wiktor Widrowski

Gratuluję i zapraszam na kolejne konkursy o tematyce religijnej. 

Wycieczka do Muzeum Techniki Wojskowej GRYF

 lightbox

 <<galeria zdjęć>>

       Dnia 16 października uczniowie klas IV-VIII pojechali na wycieczkę do Dąbrówki. Mieści się tam Muzeum Techniki Wojskowej Gryf, gdzie zgromadzono bogatą kolekcję eksponatów związanych z techniką wojskową oraz sprzętów z okresu II wojny światowej. To nie jest jednak główna wizytówka tego niezwykłego miejsca. Dodatkową atrakcją jest Muzeum Saperskie „Explosive”, które posiada w swoich zasobach bogatą ekspozycję sprzętu saperskiego, amunicji, bomb oraz min. Uczniowie, po zapoznaniu się z zasobami muzealnymi i wysłuchaniu historii ich wydobycia, mogli na żywo pobawić się w saperów wyszukując w ziemi ukryte pociski i ładunki. Mieli również możliwość porzucania granatami do celu oraz oddania strzału na strzelnicy.

Niewątpliwie największą atrakcją okazała się przejażdżka pojazdem gąsienicowy BAT-M po niezwykle krętej i wyboistej drodze.

Na koniec zaproszono wszystkich uczestników zabawy do wspólnego ogniska, gdzie mogli sobie upiec kiełbaski i wymienić się wrażeniami.

      Uczniowie wrócili  z wycieczki pełni wrażeń i pozytywnych emocji.

Dzień Edukacji Narodowej

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

        W piątek 12 października obchodziliśmy w nasze szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klasy siódmej zaprezentowali swój program artystyczny. W trakcie odgrywanego spotkania po latach, zamienili się z nauczycielami rolami i wystawili pracownikom szkoły "zasłużone nagany" m.in. za "zakaz wagarowania", "walkę z bykami", "uporczywe odchwaszczanie i nawożenie jałowych poletek umysłowych", "prostowanie kręgosłupów", "poskramianie rogatych dusz i wybielanie czarnych charakterów", "brak szczepionki przeciwko lenistwu i głupocie".

Podczas zabawnego występu nie zabrakło również wierszyków i piosenek będących wyrazem wdzięczności dla nauczycieli za trud wkładany w pracę i wskazywanie właściwej drogi.

Uczniowie życzyli wszystkim pracownikom szkoły dużo wytrwałości, sukcesów zawodowych oraz tego, aby podejmowane działania były źródłem satysfakcji i uznania.
        Przy tej okazji, Pani dyrektor wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi. Podziękowała za trud, troskę i zaangażowanie w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Warsztaty plastyczne w muzeum

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

11 października 2018 r. uczniowie klasy II wzięli udział w warsztatach plastycznych w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach– malowanie wzoru kaszubskiego na drewnianej deseczce. Zapoznali się również z wyglądem i przeznaczeniem dawnych przedmiotów związanych z rolnictwem, gospodarstwem domowym oraz wyposażeniem dawnej izby kaszubskiej. Tego dnia mieli również okazję samodzielnie zamówić posiłek w barze Deptak PRL oraz pobawić się na placu zabaw.

„Tropiciele ślubowali"

 lightbox

 <<galeria zdjęć>>

        W środę 10 października 2018 roku odbyła się Uroczystość Pasowania na uczniów klasy pierwszej.To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców.Na ceremonię przybyli zaproszeni goście: rodzice pierwszoklasistów oraz Społeczność Szkolna.Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. To był egzamin, który zdali na szóstkę.Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała p.Dyrektor Jolanta Kryszewska. Ślubowanie złożyli też rodzice ,,Wszystkich Wam tu, przyrzekamy, że rodzice z nas na medal wszystkich Was tu zapewniamy”. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Leona Kąkola w Grzybnie.Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło też upominków od zaproszonych gości i słodkości od koleżanek i kolegów z klas młodszych Dodatkową niespodzianką był baner ze zdjęciami klasy, która zgodnie z nazwą klasy wystąpiła na nim w strojach „Tropicieli”.

       Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych  sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

Sprawozdanie czwartoklasistów z wycieczki do Blizin

lightbox 

 <<galeria zdjęć>>

        Dnia 1 października 2018r. wyjechaliśmy na wycieczkę do Świata Labiryntów w Blizinach. Kukurydziane i drewniane labirynty okazały się bardzo skomplikowane. Mimo że mieliśmy mapy, to zdarzało nam się zgubić drogę. Całe szczęście, że mogliśmy liczyć na siebie wzajemnie i szczęśliwie odnaleźliśmy właściwą trasę. Śmiechu  i zabawy nie było końca.

         Gdy osiągnęliśmy cel, czyli doszliśmy do wyjścia, czekało na nas ognisko. Z przyjemnością się przy nim ogrzaliśmy, upiekliśmy kiełbaski, które zjedliśmy z wielkim apetytem.

Zadania w labiryntach były doskonałym treningiem koncentracji, twórczego myślenia, orientacji w terenie i współpracy w grupie.

        Czekamy na dalsze wyjazdy!

Wycieczka do CIE i muzeum

 lightbox

 <<galeria zdjęć>>

         Dnia 28 września uczniowie klasy IV, V b, VI  udali się do Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach na "ekspedycję naukową z nurtem rzeki". Uczniowie zbadali nurt rzeki, poznali mieszkające w niej zwierzęta, a także otoczenie Raduni. Dowiedzieli się, jak żyją bobry, łabędzie, jętki, zimorodki. Zbudowali także elektrownię wodną.
         Następnie wzięli udział w warsztatach kaligraficznych pisania gęsim piórem, które odbyły się w Muzeum Kaszubskim.

I Gminny Konkurs Wiedzy o Życiu Leona Kąkola

lightbox

 

lightbox

 <<galeria zdjęć>>

  28 września w naszej szkole odbył się I Gminny Konkurs Wiedzy o Życiu Leona Kąkola.
Celem konkursu było przybliżenie biografii naszego patrona, rozbudzanie zainteresowań historią małej i dużej ojczyzny, popularyzowanie wzorców godnych naśladowania, integracja międzyszkolna oraz nawiązanie do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konkurs składał się z dwóch etapów: zadaniem pierwszego etapu było napisanie opowiadania o tematyce wojennej, etap drugi zakładał rozwiązanie krzyżówki oraz zaprezentowanie scenki z czasów wojny.

W konkursie wzięło udział pięć drużyn ze szkół podstawowych Gminy Kartuzy –

- Szkoły Podstawowej nr 5 w Kartuzach

- Zespołu Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie

- Szkoły Podstawowej w Kiełpinie

- Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach

- Szkoły Podstawowej W Grzybnie

Komisja w składzie Barbara Kąkol, Edyta Lidzbarska, Marek Wojsławski, Kazimierz Wierzbicki po emocjonujących obradach podjęła decyzję o przyznaniu pierwszego miejsca reprezentacji Szkoły Podstawowej im. Leona Kąkola w Grzybnie, drugiego miejsca Szkole Podstawowej Nr 5
w Kartuzach, na trzecim miejscu uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach. Komisja postanowiła także wyróżnić Wiktorię Grenda za wszechstronne uzdolnienie artystyczne oraz Maję Morawską i Faustynę Kąkol za napisanie najciekawszego opowiadania.

Honorowy patronat nad konkursem objął Pan Mieczysław Grzegorz Gołuński- Burmistrz Kartuz.

Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie

lightbox

<<galeria zdjęć>>

    14 września uczniowie klas IV, VI, VIII pojechali do Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze, gdzie trwa Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie w Granicie. Artyści tworzą tu dzieła z kamieni kaszubskich. W czasie spotkania z artystami nasi uczniowie mogli z bliska zobaczyć i poznać pracę rzeźbiarza. Dowiedzieli się, jak wygląda jego warsztat pracy. 

Było to spotkanie ze sztuką i ludźmi pełnymi pasji.

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

 

 

03.09.2018 r. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

 

1. Msza Święta w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Grzybnie o godzinie 9.00.

2. Część oficjalna inauguracji na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Grzybnie o godzinie 10.00.

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )